Zapalenie trąbki słuchowej – objawy, przyczyny, leczenie

Zapalenie trąbki słuchowej (Eustachiusza)

Trąbka słuchowa, czy też przewód Eustachiusza lub trąbka Eustachiusza, łączy górną część gardła z jamą bębenkową ucha środkowego. To niewielki kanał o długości od 3 do 4 cm, którego zadaniem jest wyrównanie ciśnienia po obu stronach błony bębenkowej. Dzięki temu fale dźwiękowe mogą być bez problemu przekazywane na dalsze kosteczki słuchowe, co w konsekwencji pozwala nam dobrze słyszeć. W artykule opowiemy z czym się wiąże zapalenie trąbki słuchowej, jakie są przyczyny tego schorzenia oraz w jaki sposób je leczyć. Zapraszamy!


Menu:

Przyczyny zapalenia trąbki słuchowej

Zapalenie trąbek słuchowych często związane jest z rozwojem procesów zapalnych gardła lub nosa. Nieżyt trąbki słuchowej może pojawić się nawet w wyniku częstych i długotrwałych katarów, które nieleczone, prowadzą do zatkania przewodu Eustachiusza. Co więcej, jej niedrożność może być spowodowana skutkiem alergicznym, objawiającym się obrzękiem błony śluzowej, a także za sprawą przewlekłego zapalenia zatok czy też przerośniętego migdałka, który zamyka jej ujście. Zapalenie trąbki słuchowej przyczyny może mieć również bezpośrednio w naszej anatomicznej wadzie wrodzonej lub nabytej, którą jest skrzywiona przegroda nosowa.

Zapalenie trąbki słuchowej – objawy

Przewlekłe zapalenie nerwu słuchowego zazwyczaj objawia się uczuciem zatkania ucha i wrażeniem przelewania się w uchu, które powoduje nagromadzenie się gęstej wydzieliny lub płynu w przewodzie słuchowym. Oprócz tego, chorzy często skarżą się na osłabienie słuchu oraz na szmery i trzeszczenia słyszane podczas ziewania, kichania czy połykania. Typowe dla tego schorzenia objawy to także gorączka, dreszcze i zmiejszenie apetytu. W niektórych przypadkach, jednak znacznie rzadziej, występuje również ból ucha.

Rozpoznania choroby dokonuje laryngolog na podstawie objawów oraz wykonując badanie fizykalne ucha i próbę Valsavy. Badanie fizykalne ucha, zwane w medycynie badaniem otoskopowym, wykonuje się za pomocą otoskopu. Czyli specjalnego wziernika usznego, który umożliwia lekarzowi obejrzenie błony bębenkowej. Natomiast próbę Valsavy przeprowadza się w celu sprawdzenia drożności trąbki słuchowej. Próba ta polega na nabraniu powietrza w płuca i wydmuchiwaniu go z zamkniętymi ustami i zatkanym nosem.

Zapalenie trąbki słuchowej – leczenie

Leczenie farmakologiczne opiera się najczęściej na podawaniu choremu leków przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych, a także środków zwężających naczynia krwionośne oraz kropli obkurczających do nosa. W wyjątkowych sytuacjach zatkana trąbka słuchowa może być leczona poprzez antybiotykoterapię. Jednak dopiero wtedy, gdy objawy nie ustępują i pojawia się ryzyko rozwoju choroby do ostrego zapalenia jamy nosowej i gardła lub ostrego zapalenia ucha środkowego.

Przedmuchiwanie trąbki słuchowej (kateteryzacja)

Kolejnym sposobem na zapalenie przewodu słuchowego jest kateteryzacja trąbki słuchowej. Jest to zabieg, który wykonujemy w gabinecie laryngologicznym wyłącznie przez lekarza specjalistę. Kateteryzacja to nic innego jak przedmuchiwanie trąbek słuchowych od strony gardła. Wykonuje się ją za pomocą metalowej rurki, połączonej z gumowym balonem. Innym zabiegiem udrażniającym jest odsysanie wydzieliny, które w gabinetach laryngologicznych wykonywane jest metodą Politzera. Polega ona na wprowadzeniu nasadki balonu Politzera w jedno z ujść przewodu nosowego. Kształtem balon przypomina popularną “gruszkę”, służącą do usuwania wydzieliny z nosa u niemowląt i małych dzieci. Zabieg ten jest całkowicie bezpieczny i umożliwia całkowite odetkanie trąbki oraz zapobiega powstaniu niepożądanych powikłań w obrębie ucha środkowego.

Możliwe powikłania po nieleczonym zapaleniu trąbki słuchowej

W wyniku odpowiedniego leczenia, zapalenie trąbki słuchowej szybko ustąpi, jednak nieleczone może prowadzić do wielu powikłań. Jednym z najbardziej niebezpiecznych jest niedostateczne przewietrzenie jamy bębenkowej. Wówczas następuje reabsorbcja pozostałego w jamie powietrza. Przez to spada ciśnienie, w wyniku czego podrażnieniu może ulec otaczająca ją błona śluzowa. To zaś może doprowadzić do zapalenia ucha środkowego, wciągnięcia błony bębenkowej, pojawienia się wysięku, przesięku, śluzu lup ropy wewnątrz jamy bębenkowej i poważnych zaburzeń słuchu.

Podsumowując, nigdy nie zwlekajmy, gdy nasze ciało trąbi na pomoc!

Warto pamiętać, że zatkane trąbki słuchowe można szybko odetkać już podczas jednej wizyty u laryngologa. Bardzo ważne jest również szybkie zdiagnozowanie i podjęcie leczenia. Ceną zwłoki może okazać się poważny ubytek słuchu.

Bibliografia

 1. Dąbrowski, Piotr, and Witold Szyfter. “Ostre zapalenie ucha środkowego–diagnostyka, profilaktyka i leczenie.” Przewodnik Lekarza/Guide for GPs 7.10 (2005): 30-37.
 2. Olszewski, J. U. R. E. K. “Fizjoterapia w wybranych dziedzinach medycyny Kompendium.” Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa (2011): 106-116.
 3. Karchier, Emilia, et al. “Application of the endoscopy in the middle ear surgery.” Otolaryngol Pol 66.3 (2012): 191-5.

6 myśli nt. „Zapalenie trąbki słuchowej – objawy, przyczyny, leczenie

 1. Agniecha77

  Dzień dobry, miałam ostatnio przeprowadzaną kateteryzację trąbki słuchowej. Niestety, ale zapalenie gardła przerzuciło mi się na trąbkę eustachiusza. Leki przeciwzapalne w ogóle nie pomagały. Zastanawiam się, czy jest szansa, że jedno cewnikowanie wystarczy? Czy trzeba to powtórzyć?

  1. Nowy

   Musisz to po prostu kontrolować u lekarza i obserwować, czy znowu masz jakieś dziwne objawy, sugerujące, że w uchu coś się dzieje. Czasami potrzebne jest nawet potrójne cewnikowanie trąbki… wszystko zależy od przypadku.

 2. Wiktor, małopolskie

  Przez długi czas miałem problemy ze słuchem, a z racji swojego wieku (47 lat) pomyślałem, ze to… no wiecie, po prostu starość. Nawet zamówiłem sobie już sprzęt od ucha, Hearing Aid czy jakoś tak. Niestety w moim przypadku się nie sprawdził, a dopiero wizyta u lekarza mnie uświadomiła, że problem jest nieco innej natury niż po prostu pogorszenie słuchu. Musiałem się troszkę podleczyć z zapalenia trąbki eustachiusza. A już się przyzwyczajałem do myśli, ze będę nosił Hearing Aid… Nawet był całkiem wygodny!

 3. aneczkaaa

  Tya, zapalenie ucha… Nie widzę, żeby było to w artykule, ale podzielę się z Wami pewną informacją, która mi pomogła pożegnać raz na zawsze nieustanne zapalenia ucha środkowego.
  Normalnie co rusz byłam chora. A zapalenie ucha środkowego to nie przelewki. Zresztą przecież to dosłownie wyklucza z normalnego życia. Dopiero, gdy trafiłam na kompetentnego lekarza, to zasugerował mi operację przegrody nosa.
  Niestety tak było, że krzywa przegroda sprzyjała nieustannym zapaleniom i infekcjom. Jestem już 5 miesięcy po operacji, nosek się zagoił, sezon chorobowy się zaczyna, a ja nie miałam nawet lekkiego zapalenia. Może komuś to pomoże, warto się przemęczyć z korektą nosa, żeby potem funkcjonować normalnie! 🙂

 4. Kamma

  Zapalenie trąbki Eustachiusza potrafi być właśnie najbardziej problematyczne, gdy pozostaia się je nieleczone. Jeżeli ktokolwiek przechodził zapalenie ucha środkowego, to doskonale wie o czym mówię. 🙂

 5. Agnies

  Skąd ja znam zapalenie ucha środkowego…
  Niestety przez regularne chodzenie na basen nabawiłam się tego dziadostwa… Naprawdę nie życzę nawet najgorszemu wrogowi takiego bólu związanego z głową i uszami. Nawet myśleć wtedy nie mogłam, a co dopiero normalnie funkcjonować w ciągu dnia. No i tona leków… Dramat.

Dodaj komentarz