Test słuchu – przebieg, wyniki, na czym polega sam test?

Na czym polega testowanie słuchu?

Jednym z kluczowych zmysłów u człowieka, jest zmysł słuchu. Prawidłowe słyszenie ma wpływ na ogólne samopoczucie i orientacje w otoczeniu. W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości w dobrym słyszeniu, należy wykonać badanie słuchu. Do utraty słuchu dochodzi w sposób rozciągnięty w czasie, warto badać słuch po zauważaniu nieprawidłowości, jak również profilaktycznie.

Jak wygląda test na słuch?

Najczęstszą metodą badania słuchu jest badanie audiometryczne. Badanie tego typu jest wykonywane poprzez współpracę z pacjentem. Podczas badania pacjent znajduje się w specjalnie wyciszonym pomieszczeniu. Wysyłane za pośrednictwem słuchawek dźwięki mają różną częstotliwość. Wynik badania przedstawiany jest w formie wykresu.

Bezbłędne zapamiętywanie usłyszanych dźwięków określane jest mianem słuchu absolutnego. Badanie jakim jest test na słuch absolutny, polega między innymi na odsłuchiwaniu różnych ścieżek muzycznych, a następnie sprawdzeniu w jakim stopniu melodia została zapamiętana. Każdy, kto marzy o karierze w branży muzycznej musi posiadać słuch muzyczny. Szybki test na słuch muzyczny można przeprowadzić w warunkach domowych. Aby przeprowadzić test słuchu muzycznego wystarczy mieć dostęp do sieci internetowej, coś do pisania i notowania, oraz słuchawki. Wraz z upływem lat słuch staje się słabszy, aby go sprawdzić należy wykonać test słuchu częstotliwości.

Przeglądając strony internetowe tematycznie związane z problemem niedosłuchu i utraty słuchu, można natknąć się na test słuchu online.Czym jest taki test i kto powinien, go wykonać? Test tego typu nie jest porównywalny do osobistego kontaktu z profesjonalistą zajmującym się słuchem. Jednak pozwoli on na bardzo szybkie wykrycie nieprawidłowości. Jeśli więc chcesz dowiedzieć się czy ten problem dotyczy Ciebie, to jak najszybciej zbadaj słuch.

5 myśli nt. „Test słuchu – przebieg, wyniki, na czym polega sam test?

 1. Mariusz 35 lat

  Cześć. Czy uważacie, że w ogóle opłaca się robić test online na granice słyszalności dźwięki?
  Zastanawiam się też na ile taki test jest wiarygodny itd.

  1. xetro293

   Moim zdaniem test online nie jest wiarygodny. Zauważ, że każdy używa inne sprzętu o innym natężeniu dźwięki z innego źródła. NAJLEPSZE BADANIE słuchu to badanie zrobione w prawdziwym gabinecie. Zrób sobie kiedyś prawdziwy audiogram i nie dawaj się naciągać na takie testy online.

   1. gość

    Taaa, podbijam.
    Raz spotkałem się z tym, że słyszałem 22kHz a raz w ogóle – cisza dosłownie. Widzisz, one też nie są doskonałe. Jak badać słuch to u lekarza. Pozdrawiam

 2. Reymond

  Zastanawia mnie jak odczytywać potem taki gotowy audiogram? Jeszcze nie byłem na wizycie, ale nie wiem czego spodziewać się po protetyku, który będzie badanie robił. Muszę jakoś dodatkowo płacić za ew. omówienie wyników testu???
  Przepraszam za pewnie oczywiste dla wielu pytania, ale pierwszy raz jestem w takiej sytuacji.

  1. Proto

   Jak najbardziej w cenę wizyty powinno być wliczone omówienie wyników. Ciężko jest jednak generalizować, więc warto wcześniej zadzwonić i dopytać się.
   W razie czego sporo informacji dot. analizy też jest w internecie. Sam służę pomocą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

six × = 12