Archiwum kategorii: Ogólna wiedza

Szumy uszne: przyczyny i leczenie. Jak pozbyć się szumu w uszach?

Szumy uszne to dolegliwość, która może mieć różne przyczyny występowania lub pojawić się bez wyraźnego powodu. Ich leczenie będzie zależne od czynnika, który je wywołał. Ten rodzaj dyskomfortu odczuwany w narządzie słuchu zazwyczaj nie niesie ze sobą poważnych konsekwencji, natomiast zdarza się, że jest to jeden z symptomów poważniejszego zaburzenia lub choroby. Na szczęście istnieje… Czytaj dalej »

Woda utleniona do ucha: na szumy, zatkane uszy i ból

Dostępna niemal w każdym domu, woda utleniona znana jest przede wszystkim jako środek odkażający rany. Wiele mówi się również o tym, że płukanie ucha wodą utlenioną pomaga przy jego zatkaniu, odczuwanych bólach lub szumach usznych. Podczas odczuwania niewielkiego dyskomfortu lub bólu ucha warto zainteresować się, jakie są domowe sposoby na zmniejszenie nieprzyjemnych dolegliwości takich jak… Czytaj dalej »

Czosnek na szum w uszach: domowy sposób na szumy i ból ucha

Prozdrowotne oraz antybakteryjne właściwości czosnku znane są od wieków. Wykorzystywany jest on bardzo często do zwalczania przeziębienia oraz problemów z trawieniem. Wiele osób sięga również po czosnek na szum w uszach. Sporadycznie występujące szumy uszne mogą uprzykrzyć życie. Mało kto wie, że zniwelować je można w naturalny sposób, za pomocą produktu, który większość osób posiada… Czytaj dalej »

Zapalenie trąbki słuchowej – objawy, przyczyny, leczenie. Jak odetkać trąbki Eustachiusza?

Trąbka słuchowa, czy też przewód Eustachiusza lub trąbka Eustachiusza, łączy górną część gardła z jamą bębenkową ucha środkowego. To niewielki kanał o długości od 3 do 4 cm, którego zadaniem jest wyrównanie ciśnienia po obu stronach błony bębenkowej. Dzięki temu fale dźwiękowe mogą być bez problemu przekazywane na dalsze kosteczki słuchowe, co w konsekwencji pozwala… Czytaj dalej »

Słuch fonemowy i inne rodzaje – podstawowa wiedza

Każda jednostka posiada indywidualną akustykę słuchu, co wpływa na zróżnicowanie odbioru fal dźwiękowych. Ten sam przekaz może być zinterpretowany w całkowicie odmienny sposób. Zdolność do komunikacji za pomocą dźwięku umożliwia narząd słuchu – ucho, które jest także ośrodkiem równowagi. Interpretacja fal dźwiękowych zależy od rodzaju słuchu, którym operuje człowiek, wśród nich: słuch fonemowy, słuch fonetyczny,… Czytaj dalej »

Ośrodek słuchu u człowieka – budowa, funkcje, higiena

Zmysły człowieka to jedna z najważniejszych części ludzkiego organizmu. Dzięki nim do naszego mózgu docierają różnorodne bodźce, które pozwalają nam uchronić się przed niebezpieczeństwem. Dają nam również możliwość wykonywać bez problemu codzienne czynności. Już w bardzo odległych czasach pomagał naszym przodkom w polowaniu na dziką zwierzynę oraz umożliwiał właściwą i szybką reakcję w zagrożeniu życia.… Czytaj dalej »

Nadwrażliwość słuchowa – przyczyny, objawy, leczenie

Nadwrażliwość słuchowa to wywołująca silny dyskomfort przypadłość, dotykająca zarówno dorosłych, jak i dzieci. Dolegliwości wynikające z tego zaburzenia sprawiają, że osoby z nadwrażliwością słuchową odbierają dźwięki z otoczenia zupełnie inaczej niż osoby zdrowe. Aby uniknąć dalszego rozwoju powikłań w obrębie przewodów słuchowych warto dowiedzieć się, jak rozpoznać nadwrażliwość na dźwięki i czym może być ona… Czytaj dalej »