Jak poprawić słuch? Najlepsze sposoby

Jak poprawić słuch?

Stykamy się z nim na co dzień w wielu miejscach, niezależnie od woli – na ulicy, w pracy, ale także na własne życzenie – w domu lub podczas innych aktywności. Tym towarzyszy często słuchanie muzyki w słuchawkach ustawionej na najwyższym poziomie głośności. Hałas naraża nas na problemy ze zdrowiem, które lekceważone mogą skutkować poważnym schorzeniem narządu słuchu. Pogorszenie słyszenia nie wynika jednak tylko z odbioru zbyt głośnego dźwięku, są też inne przyczyny, którym można zapobiegać na co dzień. Dowiedz się jak i wciel porady w życie już dzisiaj.

Menu:

Jak poprawię słuch? Metod jest kilka

Zaburzenia słuchu, jeśli nie są wrodzone, a nabyte i pojawiają się niespodziewanie – są źródłem dużego dyskomfortu. Pogorszenie słuchu bardzo mocno wpływa na jakość życia jednostki, znacznie ją obniżając. Przejawia się to problemem w komunikacji i przyzwyczajeniach, związanych np. z oglądaniem telewizji, słuchaniem radia. Dźwięki nie są płynnie przyswajane i tym samym – są niezrozumiałe. Chory zazwyczaj domaga się powtórzenia treści, co wprawia go w zakłopotanie. Pojawia się pytanie – jak poprawić słuch, aby zapobiegać takim sytuacjom? Udzielając odpowiedzi na to pytanie, trzeba zadać kolejne – co wpływa na pogorszenie słuchu? Należy pamiętać, jak ważna jest pielęgnacja i kontrola, czyli to, jak dbać o słuch. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby poprawić słuch.

Na dbanie o słuch wpływa wiele codziennych czynności, które nie są w żadnym stopniu skomplikowane, ani absorbujące. Jeżeli jasno określimy zakres działania w zakresie poprawy słuchu, szybko stanie się on nawykiem zamiast obowiązkiem. Profilaktyka słuchu, którą każdy może zastosować, bez ingerencji lekarza obejmuje, np.: słuchanie muzyki o dopuszczalnej wysokości dźwięku, rezygnację z patyczków higienicznych do pielęgnacji ucha, prawidłowa dieta, bogata w minerały: cynk, magnez, potas i witaminy C i A – mówi laryngolog, dr. Mariusz Padoł.


Jak dbać o słuch? Przede wszystkim unikaj hałasu!

Hałas jest bardzo niebezpieczny dla narządu słuchu. Narażenie go na zbyt częsty odbiór dźwięków o wysokim natężeniu, wykraczającym poza normy – skutkuje poważnym zaburzeniem słuchu, a w najgorszym przypadku może doprowadzić do jego utraty. Dbaj o słuch i unikaj hałasu. Jeżeli w miejscu pracy masz styczność z wysokimi dźwiękami – chroń narząd słuchu, wkładając ochraniacze na uszy. Pamiętaj, aby zachować rozwagę także w domu – odpowiednio reguluj głośność radia, bądź telewizora. Ostrożność zachowaj także, korzystając z odtwarzaczy muzyki: mp3, telefonów komórkowych itd. Pamiętaj – bardzo wysoki dźwięk to wróg twojego słuchu.

Kontroluj słuch!

Niezależnie od tego, czy gorzej słyszysz, czy też nie odczuwasz żadnych niepokojących dolegliwości – badaj słuch. Sporadyczne wizyty u lekarza – laryngologa pozwolą ci w razie wystąpienia schorzenia – wystarczająco wcześnie rozpocząć profilaktykę i poprawić słuch. O ile badanie narządu słuchu jest obowiązkowe u noworodków, to w kolejnych etapach życia, odpowiadają za nie opiekunowie – aż do czasu dorosłości, kiedy to jednostka samodzielnie zaczyna decydować o sobie. Ilość obowiązków, brak czasu, skutkują lekceważeniem pierwszych objawów pogorszenia słuchu. Dbaj o ten niezwykle wrażliwy narząd i kontroluj jego stan. Wczesna diagnoza i leczenie to większa szansa na powrót do zdrowia.

Jak polepszyć słuch? Pamiętaj o higienie!

Woskowina może zatkać przewody słuchowe i pogorszyć słyszenie. Często popełnianym błędem w pielęgnacji narządu słuchu jest oczyszczanie go z wydzieliny – patyczkami higienicznymi. W ten sposób zamiast dbać o słuch narażamy go na uszkodzenia. Dlaczego? Patyczek po pierwsze przepycha śluz jeszcze bardziej w głąb przewodu słuchowego, a po drugie – nieprawidłowe korzystanie z niego skutkuje uszkodzeniem błony bębenkowej. W celu pozbycia się wydzieliny wybierz produkt laryngologiczny, przeznaczony do higieny ucha. O narząd słuchu możesz także dbać, myjąc uszy codziennie w ciepłej wodzie.

Ubieraj się ciepło!

Pogorszenie słuchu może wynikać również z zapalenia ucha, a ono – niedostosowania ubioru do pogody. Jeżeli za oknem panuje mróz, temperatura jest niska lub pogoda jest wietrzna – chroń narząd słuchu i wychodząc z domu, nie zapominaj o czapce lub innej osłonie głowy i uszu. Mróz może spowodować przemarznięcie małżowiny, a wiatr – przewianie narządów wewnętrznych. Zapalenie ucha może mieć poważne konsekwencje i znacznie pogorszyć słyszenie.

Nie lekceważ choroby!

Nie tylko pogoda i nieprawidłowy ubiór mogą skutkować zapaleniem ucha. Przeziębienie, grypa i katar – również mogą je wywołać. Dbaj o słuch i lecz infekcje, aby uniknąć powikłań i pogorszenia słuchu.

Profilaktyka zależy od rodzaju i zaawansowania schorzenia. W inny sposób leczy się zapalenie ucha, a w inny poważny niedosłuch. W drugim przypadku podejmuje się leczenie farmakologiczne, operacyjne, albo leczenie z wykorzystaniem urządzeń wspomagających, np. aparatów słuchowych. Celem w tym przypadku nie jest zapobieganie pojawienia się ubytku słuchu, a działanie w kierunku jego poprawy – mówi laryngolog, dr. Mariusz Padoł.

Bibliografia

 1. Boroń, Aleksandra, et al. “Optymalizacja leczenia chorych z perlakiem ucha środkowego.” Otolaryngologia Polska 65.3 (2011): 80-83.
 2. Kuczkowski, Jerzy. “Aktualne problemy w rozpoznawaniu i leczeniu ostrego i wysiękowego zapalenia ucha środkowego.” Forum Medycyny Rodzinnej. Vol. 5. No. 4. 2011.

6 myśli nt. „Jak poprawić słuch? Najlepsze sposoby

 1. Pani Wołodyjowska

  Dzień dobry. Przede mną niedługo wizyta w gabinecie protetycznym w celu dobrania dobrania dobrego aparatu słuchowego. Mam nadzieję, że wreszcie będę mogła wszystko dobrze słyszeć. 🙂 Prawdopodobnie zdecyduję się na aparat obuuszny, ale nie jestem pewna.
  Pozdrawiam.

 2. Józef K.

  Zawsze przestrzegam moje dzieciaki przed używaniem słuchawek dousznych. Jak człowiek jest młody to nie ma pojęcia, jak może to niekorzystnie potem wpłynąć na słuch… Ale w nastoletnim wieku się o tym nie myśli w ogóle.

  1. marcel k.

   Ja bym tutaj jeszcze skromnie dodał, że powinniśmy chodzić regularnie do lekarza, zwłaszcza, jeżeli posiadamy dzieci. Trzeba pamiętać, że ich system immunologiczny chociaż bardziej elastyczny i “modelinowy”, jest bardziej narażony na wszystkie problemy i tak dalej. Czasami nawet możemy nie mieć szansy zauważyć jakiejś choroby

 3. bartosz1

  Ciągłe dbanie o słuch to największa i najważniejsza podstawa. Zawsze słuchałem muzyki na słuchawkach, praktycznie 24/7. W podroży, w pracy, nawet idąc spać. I bardzo to nadwyręża słuch. Powoli bo powoli, i niestety przez to niezauważalnie – musimy cały czas coraz bardziej i bardziej pogłaśniać głośność. Jeżeli będziecie robili tak jak ja, to skończycie jak ja. Obecnie żyję sobie używając wzmacniacza od https://hearing-aid.pl/ (model: X3600 ). Nie muszę już się wysilać i skupiać nad każdym dźwiękiem, który słyszę. Hearing Aid to dobry i tani sprzęt, który pomaga to wyregulować i odciążyć ucho.

Dodaj komentarz