Jak poprawić słuch? Najlepsze sposoby

Stykamy się z nim na co dzień w wielu miejscach, niezależnie od woli – na ulicy, w pracy, ale także na własne życzenie – w domu lub podczas innych aktywności. Tym towarzyszy często słuchanie muzyki w słuchawkach ustawionej na najwyższym poziomie głośności. Hałas naraża nas na problemy ze zdrowiem, które lekceważone mogą skutkować poważnym schorzeniem narządu słuchu. Pogorszenie słyszenia nie wynika jednak tylko z odbioru zbyt głośnego dźwięku, są też inne przyczyny, którym można zapobiegać na co dzień. Dowiedz się jak i wciel porady w życie już dzisiaj.

Menu:

Jak poprawię słuch? Metod jest kilka

Zaburzenia słuchu, jeśli nie są wrodzone, a nabyte i pojawiają się niespodziewanie – są źródłem dużego dyskomfortu. Pogorszenie słuchu bardzo mocno wpływa na jakość życia jednostki, znacznie ją obniżając. Przejawia się to problemem w komunikacji i przyzwyczajeniach, związanych np. z oglądaniem telewizji, słuchaniem radia. Dźwięki nie są płynnie przyswajane i tym samym – są niezrozumiałe. Chory zazwyczaj domaga się powtórzenia treści, co wprawia go w zakłopotanie. Pojawia się pytanie – jak poprawić słuch, aby zapobiegać takim sytuacjom? Udzielając odpowiedzi na to pytanie, trzeba zadać kolejne – co wpływa na pogorszenie słuchu? Należy pamiętać, jak ważna jest pielęgnacja i kontrola, czyli to, jak dbać o słuch. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby poprawić słuch.

Na dbanie o słuch wpływa wiele codziennych czynności, które nie są w żadnym stopniu skomplikowane, ani absorbujące. Jeżeli jasno określimy zakres działania w zakresie poprawy słuchu, szybko stanie się on nawykiem zamiast obowiązkiem. Profilaktyka słuchu, którą każdy może zastosować, bez ingerencji lekarza obejmuje, np.: słuchanie muzyki o dopuszczalnej wysokości dźwięku, rezygnację z patyczków higienicznych do pielęgnacji ucha, prawidłowa dieta, bogata w minerały: cynk, magnez, potas i witaminy C i A – mówi laryngolog, dr. Mariusz Padoł.


Jak dbać o słuch? Przede wszystkim unikaj hałasu!

Hałas jest bardzo niebezpieczny dla narządu słuchu. Narażenie go na zbyt częsty odbiór dźwięków o wysokim natężeniu, wykraczającym poza normy – skutkuje poważnym zaburzeniem słuchu, a w najgorszym przypadku może doprowadzić do jego utraty. Dbaj o słuch i unikaj hałasu. Jeżeli w miejscu pracy masz styczność z wysokimi dźwiękami – chroń narząd słuchu, wkładając ochraniacze na uszy. Pamiętaj, aby zachować rozwagę także w domu – odpowiednio reguluj głośność radia, bądź telewizora. Ostrożność zachowaj także, korzystając z odtwarzaczy muzyki: mp3, telefonów komórkowych itd. Pamiętaj – bardzo wysoki dźwięk to wróg twojego słuchu.

Kontroluj słuch!

Niezależnie od tego, czy gorzej słyszysz, czy też nie odczuwasz żadnych niepokojących dolegliwości – badaj słuch. Sporadyczne wizyty u lekarza – laryngologa pozwolą ci w razie wystąpienia schorzenia – wystarczająco wcześnie rozpocząć profilaktykę i poprawić słuch. O ile badanie narządu słuchu jest obowiązkowe u noworodków, to w kolejnych etapach życia, odpowiadają za nie opiekunowie – aż do czasu dorosłości, kiedy to jednostka samodzielnie zaczyna decydować o sobie. Ilość obowiązków, brak czasu, skutkują lekceważeniem pierwszych objawów pogorszenia słuchu. Dbaj o ten niezwykle wrażliwy narząd i kontroluj jego stan. Wczesna diagnoza i leczenie to większa szansa na powrót do zdrowia.

Jak polepszyć słuch? Pamiętaj o higienie!

Woskowina może zatkać przewody słuchowe i pogorszyć słyszenie. Często popełnianym błędem w pielęgnacji narządu słuchu jest oczyszczanie go z wydzieliny – patyczkami higienicznymi. W ten sposób zamiast dbać o słuch narażamy go na uszkodzenia. Dlaczego? Patyczek po pierwsze przepycha śluz jeszcze bardziej w głąb przewodu słuchowego, a po drugie – nieprawidłowe korzystanie z niego skutkuje uszkodzeniem błony bębenkowej. W celu pozbycia się wydzieliny wybierz produkt laryngologiczny, przeznaczony do higieny ucha. O narząd słuchu możesz także dbać, myjąc uszy codziennie w ciepłej wodzie.

Ubieraj się ciepło!

Pogorszenie słuchu może wynikać również z zapalenia ucha, a ono – niedostosowania ubioru do pogody. Jeżeli za oknem panuje mróz, temperatura jest niska lub pogoda jest wietrzna – chroń narząd słuchu i wychodząc z domu, nie zapominaj o czapce lub innej osłonie głowy i uszu. Mróz może spowodować przemarznięcie małżowiny, a wiatr – przewianie narządów wewnętrznych. Zapalenie ucha może mieć poważne konsekwencje i znacznie pogorszyć słyszenie.

Nie lekceważ choroby!

Nie tylko pogoda i nieprawidłowy ubiór mogą skutkować zapaleniem ucha. Przeziębienie, grypa i katar – również mogą je wywołać. Dbaj o słuch i lecz infekcje, aby uniknąć powikłań i pogorszenia słuchu.

Profilaktyka zależy od rodzaju i zaawansowania schorzenia. W inny sposób leczy się zapalenie ucha, a w inny poważny niedosłuch. W drugim przypadku podejmuje się leczenie farmakologiczne, operacyjne, albo leczenie z wykorzystaniem urządzeń wspomagających, np. aparatów słuchowych. Celem w tym przypadku nie jest zapobieganie pojawienia się ubytku słuchu, a działanie w kierunku jego poprawy – mówi laryngolog, dr. Mariusz Padoł.

Bibliografia

  1. Boroń, Aleksandra, et al. “Optymalizacja leczenia chorych z perlakiem ucha środkowego.” Otolaryngologia Polska 65.3 (2011): 80-83.
  2. Kuczkowski, Jerzy. “Aktualne problemy w rozpoznawaniu i leczeniu ostrego i wysiękowego zapalenia ucha środkowego.” Forum Medycyny Rodzinnej. Vol. 5. No. 4. 2011.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *