Zapalenie trąbki słuchowej – objawy, przyczyny, leczenie

Trąbka słuchowa, czy też przewód Eustachiusza lub trąbka Eustachiusza, łączy górną część gardła z jamą bębenkową ucha środkowego. To niewielki kanał o długości od 3 do 4 cm, którego zadaniem jest wyrównanie ciśnienia po obu stronach błony bębenkowej. Dzięki temu fale dźwiękowe mogą być bez problemu przekazywane na dalsze kosteczki słuchowe, co w konsekwencji pozwala nam dobrze słyszeć. W artykule opowiemy z czym się wiąże zapalenie trąbki słuchowej, jakie są przyczyny tego schorzenia oraz w jaki sposób je leczyć. Zapraszamy!


Menu:

Przyczyny zapalenia trąbki słuchowej

Zapalenie trąbek słuchowych często związane jest z rozwojem procesów zapalnych gardła lub nosa. Nieżyt trąbki słuchowej może pojawić się nawet w wyniku częstych i długotrwałych katarów, które nieleczone, prowadzą do zatkania przewodu Eustachiusza. Co więcej, jej niedrożność może być spowodowana skutkiem alergicznym, objawiającym się obrzękiem błony śluzowej, a także za sprawą przewlekłego zapalenia zatok czy też przerośniętego migdałka, który zamyka jej ujście. Zapalenie trąbki słuchowej przyczyny może mieć również bezpośrednio w naszej anatomicznej wadzie wrodzonej lub nabytej, którą jest skrzywiona przegroda nosowa.

Zapalenie trąbki słuchowej – objawy

Przewlekłe zapalenie nerwu słuchowego zazwyczaj objawia się uczuciem zatkania ucha i wrażeniem przelewania się w uchu, które powoduje nagromadzenie się gęstej wydzieliny lub płynu w przewodzie słuchowym. Oprócz tego, chorzy często skarżą się na osłabienie słuchu oraz na szmery i trzeszczenia słyszane podczas ziewania, kichania czy połykania. Typowe dla tego schorzenia objawy to także gorączka, dreszcze i zmiejszenie apetytu. W niektórych przypadkach, jednak znacznie rzadziej, występuje również ból ucha.

Rozpoznania choroby dokonuje laryngolog na podstawie objawów oraz wykonując badanie fizykalne ucha i próbę Valsavy. Badanie fizykalne ucha, zwane w medycynie badaniem otoskopowym, wykonuje się za pomocą otoskopu. Czyli specjalnego wziernika usznego, który umożliwia lekarzowi obejrzenie błony bębenkowej. Natomiast próbę Valsavy przeprowadza się w celu sprawdzenia drożności trąbki słuchowej. Próba ta polega na nabraniu powietrza w płuca i wydmuchiwaniu go z zamkniętymi ustami i zatkanym nosem.

Zapalenie trąbki słuchowej – leczenie

Leczenie farmakologiczne opiera się najczęściej na podawaniu choremu leków przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych, a także środków zwężających naczynia krwionośne oraz kropli obkurczających do nosa. W wyjątkowych sytuacjach zatkana trąbka słuchowa może być leczona poprzez antybiotykoterapię. Jednak dopiero wtedy, gdy objawy nie ustępują i pojawia się ryzyko rozwoju choroby do ostrego zapalenia jamy nosowej i gardła lub ostrego zapalenia ucha środkowego.

Przedmuchiwanie trąbki słuchowej (kateteryzacja)

Kolejnym sposobem na zapalenie przewodu słuchowego jest kateteryzacja trąbki słuchowej. Jest to zabieg, który wykonujemy w gabinecie laryngologicznym wyłącznie przez lekarza specjalistę. Kateteryzacja to nic innego jak przedmuchiwanie trąbek słuchowych od strony gardła. Wykonuje się ją za pomocą metalowej rurki, połączonej z gumowym balonem. Innym zabiegiem udrażniającym jest odsysanie wydzieliny, które w gabinetach laryngologicznych wykonywane jest metodą Politzera. Polega ona na wprowadzeniu nasadki balonu Politzera w jedno z ujść przewodu nosowego. Kształtem balon przypomina popularną “gruszkę”, służącą do usuwania wydzieliny z nosa u niemowląt i małych dzieci. Zabieg ten jest całkowicie bezpieczny i umożliwia całkowite odetkanie trąbki oraz zapobiega powstaniu niepożądanych powikłań w obrębie ucha środkowego.

Możliwe powikłania po nieleczonym zapaleniu trąbki słuchowej

W wyniku odpowiedniego leczenia, zapalenie trąbki słuchowej szybko ustąpi, jednak nieleczone może prowadzić do wielu powikłań. Jednym z najbardziej niebezpiecznych jest niedostateczne przewietrzenie jamy bębenkowej. Wówczas następuje reabsorbcja pozostałego w jamie powietrza. Przez to spada ciśnienie, w wyniku czego podrażnieniu może ulec otaczająca ją błona śluzowa. To zaś może doprowadzić do zapalenia ucha środkowego, wciągnięcia błony bębenkowej, pojawienia się wysięku, przesięku, śluzu lup ropy wewnątrz jamy bębenkowej i poważnych zaburzeń słuchu.

Podsumowując, nigdy nie zwlekajmy, gdy nasze ciało trąbi na pomoc!

Warto pamiętać, że zatkane trąbki słuchowe można szybko odetkać już podczas jednej wizyty u laryngologa. Bardzo ważne jest również szybkie zdiagnozowanie i podjęcie leczenia. Ceną zwłoki może okazać się poważny ubytek słuchu.

Bibliografia

  1. Dąbrowski, Piotr, and Witold Szyfter. “Ostre zapalenie ucha środkowego–diagnostyka, profilaktyka i leczenie.” Przewodnik Lekarza/Guide for GPs 7.10 (2005): 30-37.
  2. Olszewski, J. U. R. E. K. “Fizjoterapia w wybranych dziedzinach medycyny Kompendium.” Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa (2011): 106-116.
  3. Karchier, Emilia, et al. “Application of the endoscopy in the middle ear surgery.” Otolaryngol Pol 66.3 (2012): 191-5.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *