Woda utleniona do ucha: na szumy, zatkane uszy i ból

Jak działa woda utleniona do ucha na szumy, woskowinę lub zatkany przewód słuchowy?

Dostępna niemal w każdym domu, woda utleniona znana jest przede wszystkim jako środek odkażający rany. Wiele mówi się również o tym, że płukanie ucha wodą utlenioną pomaga przy jego zatkaniu, odczuwanych bólach lub szumach usznych. Podczas odczuwania niewielkiego dyskomfortu lub bólu ucha warto zainteresować się, jakie są domowe sposoby na zmniejszenie nieprzyjemnych dolegliwości takich jak zatkane ucho. Woda utleniona może okazać się prostym i skutecznie uśmierzającym ból rozwiązaniem w sytuacjach gdy potrzebujemy szybkiego załagodzenia danej przypadłości. Czy woda utleniona na zatkane ucho jest dobrym pomysłem? Jak używać jej w sposób bezpieczny?

Spis treści:

  1. Przy czym pomaga woda utleniona do ucha? Właściwości roztworu, które trzeba znać!
  2. Płukanie ucha wodą utlenioną – jak stosować preparat na różne dolegliwości?
  3. Usuwanie woskowiny i odtykanie zatkanego ucha
  4. Woda utleniona na szumy uszne i ból ucha
  5. Czy nadtlenek wodoru szkodzi? Przeciwwskazania do stosowania i możliwe skutki uboczne

Czy woda utleniona do ucha wpływa na jakieś dolegliwości?

Woda utleniona to roztwór nadtlenku wodoru, dostępny w aptekach bez recepty w stężeniach 1,5% oraz 3%. Produkt stosowany jest w medycynie oraz kosmetologii ze względu na swoje właściwości:

  • bakteriobójcze,
  • odkażające,
  • wybielające.

Jest to również składnik uważany za bardzo istotny w aptecznych roztworach do usuwania woskowiny z ucha. W 2004 roku grupa naukowców stwierdziła, że drugim najpopularniejszym sposobem oczyszczania małżowiny z nadmiaru wosku jest woda utleniona, tuż obok irygacji uszu [1].

obok irygacji uszu, która jest najpopularniejszym sposobem oczyszczania małżowiny z nadmiaru wosku, drugim w kwestii częstotliwości użycia sposobem jest stosowanie roztworów, w których skład wchodzi właśnie woda utleniona.

Według badań oraz opinii lekarzy nadtlenek wodoru jest najczęściej występującym w tego typu produktach składnikiem/ Dowodzi  to jego skuteczności w zwalczaniu problemów powiązanych z narządem słuchu. Warto podkreślić, że woda utleniona na zatkane ucho jest również najbardziej opłacalnym pod względem ekonomicznym sposobem usuwania woskowiny. Jednocześnie mniej ryzykownym pod względem ewentualnych powikłań niż używanie strumienia wody tak jak w przypadku irygacji [2].

Jak stosować wodę utlenioną przy problemach z uszami?

Woda utleniona do ucha powinna być aplikowana bezpośrednio z butelki lub z użyciem pipety. Wystarczy położyć się na boku lub po prostu przechylić głowę i umieścić w uchu niewielką ilość płynu, najlepiej odmierzając go w kroplach, aby nie przesadzić z ilością. Następnie po 5 minutach podnieść głowę do góry i delikatnie odsączyć ucho z resztek płynu używając do tego chusteczki lub wacika.

Roztwór nadtlenku wodoru może okazać się pomocny między innymi na ból lub zatkane ucho. Woda utleniona, którą można zakupić w aptece jest preparatem bezpiecznym i może być stosowana samodzielnie:

W przypadku potrzeby usuwania woskowiny z ucha

Ważne jest, aby na początku zaaplikować kontrolnie jedną kroplę i sprawdzić reakcję organizmu. W przypadku niepożądanych reakcji zrezygnować z dalszych działań. Warto pamiętać, że przy używaniu środka, jakim jest woda utleniona do ucha, syczenie i pienienie się są naturalnym efektem jej użycia. Jeśli wprowadzona woda utleniona do ucha nie syczy może to być spowodowane utratą jej przydatności do zużycia lub faktem, że ucho było wcześniej bardzo dobrze oczyszczone.

Jeśli dyskomfort lub szumy uszne są spowodowane zalegającą w uchu woskowiną można również nabyć w aptece gotowe roztwory. Posiadają one w swoim składzie zawierają nadtlenek wodoru, który ma za zadanie zmiękczać woskowinę i ułatwić wydalenie jej z ucha.

Woda utleniona na ból ucha lub szumy uszne

W tym wypadku roztwór może być stosowana w ten sam sposób, jak w przypadku użycia jej do oczyszczania ucha z woskowiny. Po jej zastosowaniu należy delikatnie oczyścić ucho płatkiem kosmetycznym lub chusteczką. Istotne jest, aby nie używać w tym celu patyczków do uszu ani innych przedmiotów, które mogą dodatkowo podrażnić ucho i zwiększyć odczuwany dyskomfort.

Warto również wspomnieć, że bardzo popularne jest takowe stosowanie środka, jakim jest woda utleniona na grzybicę ucha i różne infekcje powierzchniowe.

Kiedy zrezygnować z użycia wody utlenionej?

Mimo tego, że domowe sposoby oczyszczania oraz leczenia ucha często okazują się bardzo skuteczne, istnieją przypadki gdy nie należy kontynuować leczenia na własną rękę i zrezygnować z samodzielnie wykonywanej kuracji.

Należy postąpić tak w sytuacji gdy użycie wody utlenionej spowodowało podrażnienia mogące pogorszyć stan ucha, pojawił się ból ucha po wodzie utlenionej, tymczasowa utrata słuchu lub zawroty głowy. Tak samo w przypadku podejrzenia urazu ucha lub dyskomfortu wywołującego inne dolegliwości takie jak grzybica ucha.

Warto pamiętać, że nadtlenek wodoru uznany jest za składnik bezpieczny, gdy stosowany jest w niewielkiej ilości[3]. Natomiast w niektórych przypadkach może wywołać na skórze niepożądane skutki uboczne takie jak pęcherze czy zaczerwienienia, mogące prowadzić do dalszych powikłań lub po prostu wynikać z naturalnej reakcji organizmu na nowy produkt.

Woda utleniona jest produktem aptecznym występującym w niemal każdym domu. Warto więc wykorzystać jej pozytywne działanie na uszy oraz sprawdzić, czy płukanie ucha wodą utlenioną okaże się efektywną metodą dla konkretnych, występujących u nas dolegliwości. Jeśli mimo użycia nadtlenku wodoru, dana osoba wciąż ma silnie zatkane ucho, woda utleniona na szumy uszne o wyższym nasileniu może okazać się po prostu niewystarczająca. W takich sytuacjach ważna jest kontrola lekarza, oraz w następstwie ewentualne wspomaganie się naturalnymi metodami leczenia, które prawidłowo stosowane mogą przynieść wiele korzyści.

Bibliografia

  1. [1] – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1324923/
  2. [2] – https://search.informit.org/doi/10.3316/INFORMIT.525565717724520
  3. [3] – https://www.ams.usda.gov/sites/default/files/media/Hydrogen%20Peroxide%203%20TR%202015.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

seventy − 63 =