Wady słuchu i inne zaburzenia – przyczyny medyczne

Rodzaje zaburzeń słuchu i układu słuchowego

Wady słuchu objawiają się niedokładnym rozumieniem mowy, złą słyszalnością dźwięków i tym samym – problemem w komunikacji. Zaburzenia słuchu dotyczą dzieci, ale także dorosłych. Mogą towarzyszyć nam od urodzenia lub pojawić się w ciągu życia. Obniżają nie tylko samoocenę, powodują dyskomfort, ale także znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Problemy ze słuchem mogą być niezależne od nas lub wręcz przeciwnie – wynikać z podejmowanych działań. Dowiedz się jakie są najczęstsze przyczyny pogorszenia słuchu.
Menu:

Co w medycynie nazywamy wadą słuchu?

Wady słuchu to różnego rodzaju zaburzenia funkcji narządu ucha oraz zmysłu słuchu. Schorzenia ucha powodują problemy w komunikacji – pogarszają zdolność słyszenia. Mogą skutkować nieprawidłowym odbiorem dźwięków z otoczenia, ale także zaburzeniem przewodzenia ich do mózgu. Wady słuchu są mniej i bardziej zaawansowane, objawiają się lekkim niedosłuchem lub w poważniejszych przypadkach – nawet całkowitą głuchotą. Słuch jest niezbędny do komunikacji – umożliwia odbiór dźwięku, jego interpretację. Każdy etap rozwoju człowieka, związany jest z nabywaniem określonych umiejętności mowy, dlatego tak ważny jest czas powstania zaburzenia słuchu. W zależności od tego, kiedy powstają, powstała następująca klasyfikacja uszkodzeń słuchu:

  • głuchota prelingwalną – wyodrębnia się przed opanowaniem języka, do 2-3 roku życia
  • głuchota perilingwalną – powstaje w okresie opanowania języka, w wieku 3-5 lat
  • oraz głuchotę postlingwalna – powstaje, gdy język jest już ukształtowany, po 5 roku życia.

W jaki sposób dzielimy zaburzenia słuchu?

Uszkodzenie słuchu objawy ma zależnie od przyczyny powstałego defektu, czyli:

  • Wyróżnia się niedosłuch przewodzeniowy, zlokalizowany w uchu zewnętrznym lub środkowym – chory ma problem z odbiorem niskich dźwięków.
  • Osoby, które borykają się z problemem niedosłuchu odbiorczego, odwrotnie – błędnie przyswajają wysokie dźwięki. W tym przypadku schorzenie zlokalizowane jest w nerwie ślimakowym, zwoju spiralnym lub narządzie Cortiego.
  • Często pojawiają się przypadki niedosłuchu mieszanego – jednocześnie występują oba zaburzenia, zarówno niedosłuchu przewodzeniowego i odbiorczego.
  • Jeżeli osoba ma problem z wyodrębnieniem w zdaniu, wyrazów, a w nim głosek i sylab – cierpi na zaburzenie słuchu fonematycznego. Taka wada słuchu związana jest z nieprawidłowym rozwoej umiejętności komunikacyjnej – mowy.

Choroby słuchu – te popularne i te mniej znane

Do najczęstszych chorób narządu słuchu, które powodują utratę lub ułomność tego ważnego zmysłu, należą: głuchota, tympanoskleroza, ostokleroza, zapalenie ucha środkowego.

  • Głuchota jest całkowitą utratą zdolności odbierania dźwięków – może być wrodzona lub nabyta w wyniku choroby. Jest uznawane za całkowite upośledzenie słuchu.
  • Tympanoskleroza związana jest z twardnieniem ucha środkowego – chory odczuwa dyskomfort, który wywołuje szum w uszach. Dodatkowo może powodować halucynacje słuchowe.
  • Ostokleroza poza tym, że objawia się słyszeniem szumu, wpływa na wystąpienie u chorego gorączki i zawrotów głowy.
  • Podobne objawy doskwierają osobom z zapaleniem ucha środkowego, które powoduje dodatkowo ból ucha, biegunkę i brak łaknienia. Niekiedy bardzo zaawansowane stany prowadzą do tego, że chory może cierpieć na omamy słuchowe.

Neuropatia słuchowa

Zaburzenia synchronizacji neuronalnej, czyli w skrócie neuropatia słuchowa objawia się występowaniem niedosłuchu o stopniu nasilenia zależnym od konkretnego pacjenta. Problem z odpowiednim rejestrowaniem i przetwarzaniem dźwięku skutkuje słabszym słyszeniem dźwięków czy rozumieniem mowy. Przyczyny neuropatii należy szukać w różnych schorzeniach genetycznych (zespół Guillain-Barre). Bywa ona spowodowana także występowaniem obciążeń okołoporodowych, a także cukrzycą lub mocznicą. Diagnoza neuropatii polega na przeprowadzeniu szeregu testów tj.: otoemisja akustyczna, audiometria impedancyjna, elektrokochleografia czy badanie słuchu ABR.

Agnozja słuchowa

Na skutek uszkodzenia obszaru płatów skroniowych może dojść do agnozji słuchowej. Wówczas rozpoznawanie dźwięków, melodii i jej tonów, czy ogólnie rozumianej mowy przysparza choremu wiele trudu. Agnozji słuchowej towarzyszy często amuzja – niezdolność do odwzorowywania dźwięków, czy ich oceniania. Leczenie schorzenia, jakim jest agnozja słuchowa jest możliwe i często uwzględnia leczenie farmakologiczne lub zaawansowane leczenie logopedyczne.

Problemy ze słuchem  przyczyny mogą mieć zupełnie różne

Zaburzenia słuchu mają różnorodne podłoże i zaawansowanie, co wywołuje zmiany funkcjonowania narządu słuchu innego stopnia dla każdego przypadku. Do najczęściej pojawiających się przyczyn problemów ze słuchem należą:

  • czynniki dziedziczne – uwarunkowania genetyczne, nieprawidłowy przebieg ciąży w wyniku np. choroby matki, przedwczesny poród
  • choroby dziecka w okresie niemowlęcym lub wczesnym dzieciństwie, wśród nich – zapalenie opon mózgowych, zapalenia ucha środkowego, choroby i powikłania po nich.

Zmysł słuchu może drastycznie pogorszyć się również z powodu:

  • zaburzenia ucha wewnętrznego,
  • uszkodzenie słuchu przez hałas – gwar uliczny, dźwięk maszyn produkcyjnych, zbyt głośne odtwarzanie muzyki.
  • dużą rolę odgrywa również wiek – osoby starsze coraz częściej słyszą gorzej wraz z upływem lat.

Wśród częstych objawów złego słyszenia jest występujący zarówno u dzieci, jak i dorosłych przytłumiony słuch w jednym uchu. Może on być wynikiem zatkania ucha, które powodują nadmiar woskowiny, ale także towarzyszący przeziębieniu, grypie – katar, który poprzez wywoływane nadmierne ciśnienie w kanaliku powoduje słaby słuch.

Bibliografia

  1. Polski, Bartosz, et al. “Rola lekarza rodzinnego w procesie wczesnej wykrywalności niedosłuchu u dzieci, realizowanej w ramach Powszechnego Programu Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków.” Family Medicine & Primary Care Review 2 (2014): 148-149.
  2. Wiśniewska, Barbara. “Dzieci z wadą słuchu–specjalne potrzeby edukacyjne,[w:] E.” Woźnicka (red.), Tożsamość społeczno-kulturowa głuchych, Łódź: Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki (2007).
  3. Domagała-Zyśk, Ewa. “Metoda fonogestów w Stanach Zjednoczonych iw Polsce. Wspomaganie rozwoju językowego dzieci i młodzieży z uszkodzonym słuchem.” (2009).

7 myśli nt. „Wady słuchu i inne zaburzenia – przyczyny medyczne

  1. Zygmunt1960

    Ja kiedyś jadąc rowerem miałem wypadek i od teraz borykam się z mechanicznym problemem ucha. Ogółem bardzo źle wspominam tygodnie po-wypadkowe, i te wszystkie zabiegi i operacje, zwłaszcza (aczkolwiek uważam to za coś pozytywnego) że lekarze byli bezlitośni! I mówili za każdym razem, że ciężko z tym uchem będzie utrzymać słuch. Ale koniec końców się udaje. Korzystam sobie z Hearing Aid X3400 i funkcjonuję jak normalny człowiek.

    1. madonna84

      Szkoda, że tego modelu już nie produkują. Jestem wielką fanką Hearing Aid, można zapłacić o wiele mniej niż zwykle i okazuje się, że za ułamek ceny normalnego aparatu dostajesz kawał dobrego wzmacniacza słuchu. Widziałam jednak, że ostatnio wypuścili nowy model X3600, oj kurcze kusi, kusi. Tym bardziej, że wrzucili oficjalnie dodatkową promocję na https://hearing-aid.pl/

  2. Monika S.

    Witam, czy ktoś słyszał o czymś takim jak perlak? Podejrzewają to niestety u mojego męża, ale lekarz nic nie powiedział na temat rokowań. Czy jest szansa, że słuch powróci do poprzedniego stanu?
    Dodam, że jesteśmy jeszcze przed tomografią.

    1. aneta lipińska

      Moja siostra długo cierpiała z powodu nawracających zapaleń lewego ucha. Ciągle coś się psuło, przepisywali jej antybiotyk za antybiotykiem. Miarka się przebrała, jak dokładnie 17.10.18 dostała okropnego wysięku z ucha, momentami z krwią. Od razu podróż do kliniki otolaryngologicznej, bo mieliśmy dość czekania.
      Diagnoza od razu po tomografii – perlak. To taki guz, który niestety pojawia się czasami ni z gruchy, ni z pietruchy.
      Lekarz wyciął wszystko i potem zabrali się za rekonstrukcję kostek słuchowych. W naszym przypadku trafiliśmy na prawdziwego artystę w swoim fachu… Słuch wrócił po ponad roku wrócił praktycznie całkowicie. Myślę, że też macie duże szanse!! Od siebie możemy polecić klinikę w Lublinie – tam są najlepsi specjaliści. Powodzenia

  3. przygłucha :P

    Niestety, otosklerozy doświadczyłam na własnej skórze.
    Naprawdę przypadkiem zorientowałam się, że mam problemy ze słyszeniem naprawdę niskich dźwięków. Wysoki, głośne, w tłumie – nie ma problemu. Z tygodnia na tydzień coraz gorzej słyszałam… Wiecie co, to tempo zaczęło mnie przerażać, bo w takim tempie to ja mogłabym w ciągu roku ogłuchnąć…
    Zrobili mi wszystkie badania, otoskleroza jak się patrzy… Niestety szybko się okazało, że aparat w moim przypadku to strata czasu i pieniędzy. Od razu trzeba było wszczepić implant ślimakowy. Jakby ktoś miał jakieś pytania o otosklerozę albo implant albo operację – możecie pytać, jak najbardziej.

    1. Ewelina Kamińska

      Czy to prawda, że wczepienie implantu ślimakowego niesie za sobą spore ryzyko powikłań? Czytałam historię o dziecku, które przez to niemal nie straciło wzorku w jednym oku… Często zdarzaj,ą się takie komplikacje? Trochę się boję, bo żaden aparat mi nie pomaga i nie mam zbyt wielu opcji…

      1. przygłucha :P

        Chyba wiem o jakiej historii mówisz… Raz się człowiek na taką natknie i potem myśli, że to normalne, że można stracić wzrok po implancie.
        Jak dla mnie to jeden przypadek, który – niestety – się zdarzył. Przecież nawet wycięcie wyrostka robaczkowego może doprowadzić do komplikacji… tym bardziej operacja na uchu.
        Ja bym się w ogóle nie bała i podeszła do tego na spokojnie. Tym bardziej, że życie w ciszy to nie życie… Sama piszesz, że nic innego ci nie pomoże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ thirty six = forty two