Nadwrażliwość słuchowa – przyczyny, objawy, leczenie

Nadwrażliwość słuchowa jest bolesną przypadłością, dotykającą zarówno osoby dorosłe jak i dzieci. Różne dźwięki, na które ludzie zwykle nie zwracają uwagi, dla osób z nadwrażliwością powodują częste cierpienie. Czym wywołana jest nadwrażliwość słuchowa i w jaki sposób sobie z nią radzić?

Menu:

Charakterystyka nadwrażliwości słuchowej

Nadwrażliwość słuchowa to nieprzyjemne, często bolesne odczuwanie dźwięków z otoczenia, cechujących się mniejszym natężeniem niż 100-900 db HL. Nadwrażliwość może osiągnąć bardzo wysoki poziom, zakłócając w ten sposób codzienne funkcjonowanie. Brak akceptowalności dźwięków z codziennego otoczenia, odgłosów rozmowy bądź cichej muzyki, mocno ingeruje w życie osób cierpiących na nadwrażliwość słuchową. Nie przeprowadzono dokładnych badań, na temat ile osób cierpi na ten rodzaj nadwrażliwości, jednak szacuje się, że jest to około 15 procent populacji.

Nadwrażliwość słuchowa – przyczyny

Przyczynami nadwrażliwości słuchowej są najczęściej zaburzenia obwodowej części narządu słuchu. Powodują one pojawienie się niepoprawnych procesów w środkowych drogach słuchowych. Ze względu na przyczyny nadwrażliwości słuchowej wyróżniamy:

 • Nadwrażliwość obwodową powstałą na skutek braku odruchu mięśnia strzemiączkowego. Mięsień ten jest mechanizmem, który chroni ucho wewnętrzne, przed dostaniem się do niego zbyt głośnych dźwięków. W przypadku braku tej ochrony, do ślimaka, dochodzi zwiększona ilość energii akustycznej, co powoduje odczuwanie wysokiej głośności dźwięku.
 • Połączona, tzw. nadwrażliwość mieszana, czyli obwodowo-centralną, która powstaje na skutek bardzo szybkiego przyrostu głośności, jednocześnie wraz ze wzrostem stymulacji.
 • Nadwrażliwość centralną, która związana jest z zaburzeniem serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym.

Nadwrażliwość słuchowa często powiązana jest również ze stanem psychicznym organizmu. Stres, przeciążenia psychiczne, złe samopoczucie mogą wywoływać nerwicę, która zaburza funkcjonowanie całego organizmu. Bóle żołądka, problemy z równowagą oraz nadwrażliwość na dźwięki, to tylko niektóre z jej objawów, które powinny zwrócić naszą uwagę na narastający problem.

Nadwrażliwość słuchowa u dzieci – charakterystyka

Nadwrażliwość na dźwięki występuje również u dzieci. Niekiedy, możemy zaobserwować u nich zatykanie uszu w momencie odgłosów szczekania psa, odgłosów burzy oraz włączonego odkurzacza. Problem nadwrażliwości często współgra z takimi zaburzeniami jak autyzm czy z zespołem Aspergera. Ograniczanie hałaśliwych dźwięków, mówienie ściszonym tonem bądź np. położenie wykładziny, która złagodzi donośne dźwięki, może pomóc naszemu dziecku w walce z nadwrażliwością.

Nadwrażliwość słuchowa – objawy

Typowymi objawami nadwrażliwości słuchowej są m.in.:

 • rozdrażnienie
 • zasłanianie uszu
 • problemy ze snem
 • szum w uszach
 • występowanie zjawiska echa
 • odbieranie dźwięków niesłyszalnych dla innych

Nadwrażliwość słuchowa – leczenie

W jaki sposób leczyć nadwrażliwość słuchową? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę, że leczenie nadwrażliwości na dźwięki zawsze musimy przeprowadzić indywidualnie. Terapia musi być dopasowana do rodzajów dźwięków, które ucho chorego nie akceptuje. Znaną metodą leczenie jest terapia Tinnitus Retraining Therapy (TRT), w której zastosowane jest leczenie za pomocą generatora szumów szerokopasmowych. Leczenie nadwrażliwości słuchowej uzależnione jest również w bardzo dużej mierze od jej przyczyn powstania. W przypadku osób cierpiących na nerwicę, leczenie należy zacząć od wizyty u psychoterapeuty, który pomoże nam w problemach zaburzeń psychicznych.

Podsumowując

Nadwrażliwość słuchowa to problem pojawiający się zarówno na skutek zaburzeń układu słuchowego jak również związana jest z naszym stanem psychicznym. Nie można bagatelizować objawów, świadczących o występowaniu problemów z akceptacją dźwięków z otoczenia, zarówno u osób dorosłych jak i u dzieci.

Bibliografia

 1. Raj-Koziak, Danuta, et al. “Nadwrażliwość słuchowa w materiale Kliniki Szumów Usznych Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.” Audiofonologia 18 (2000): 139-143.
 2. Bartnik, Grażyna. Szumy uszne i nadwrażliwość słuchowa. Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu, 2010.
 3. Jastreboff, P. J. “Fonofobia i nadwrażliwość słuchowa.” Warsztaty” Szumy uszne”. Niedzica (1996).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *