Kupujesz aparat słuchowy? Cena nie powinna być jedynym kryterium!

Umieszczenie w uchu dyskretnego urządzenia – aparatu słuchowego – to często jedyna szansa na to, aby funkcjonować w społeczeństwie bez uczucia dyskomfortu. Dotyczy to osób, u których występują problemy ze słuchem. Proteza ma zastosowanie u pacjentów w każdym wieku, chociaż to ludzie starsi są najczęściej ich użytkownikami. Aparaty słuchowe dla dzieci czy dorosłych są bardzo kosztowną inwestycją. Ich działanie – wyrównywanie ubytków słuchu umożliwia czerpanie radości z każdego dnia. Cena aparatu słuchowego jest zależna od modelu oraz właściwości urządzenia.
Menu:

Gdy dochodzi do wyboru dobrego aparatu słuchowego cena to zazwyczaj główne kryterium

W sieci dostępnych jest wiele propozycji aparatów słuchowych za przysłowiowe „grosze” – w porównaniu do cen dobrych aparatów słuchowych. Dobry – odnosi się w tym przypadku do jakości, która jest adekwatna do ceny. Urządzenie może wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy – koszt aparatu słuchowego zależy od modelu i technologii. Istotny jest także rodzaj niedosłuchu – do niego dobiera się odpowiedni aparat, spełniający określone funkcje. Cena aparatu słuchowego wewnątrzusznego rozpoczyna się od kwoty ok. 1500 zł, natomiast aparaty słuchowe zauszne kosztują – ok. 700 zł. Wartość pierwszego wynika z większej ilości pracy przy produkcji – jest on projektowany indywidualnie dla każdego przypadku – obudowa do aparatu powstaje w wyniku pobrania przez protetyka formy z ucha pacjenta. Urządzenia, które można nabyć online w cenie 100-300 zł błędnie określane są aparatami słuchowymi. Ich poprawna nazwa to wzmacniacze słuchu. Aparaty słuchowe muszą być dostosowane do każdego przypadku indywidualnie przez specjalistów w dziedzinie laryngologii – protetyka słuchu lub foniatrę.

Więc ile kosztuje aparat słuchowy dobrej jakości? 

Pamiętajmy, aby nie dać się oszukać cenie – zazwyczaj niskiej, przy wyborze aparatu słuchowego. W obecnej erze – rozwoju technologii i dominacji internetu – w sieci jak grzyby po deszczu pojawiają się różne produkty, w tym medyczne, których działanie jest złudne. Aparaty słuchowe – bo pod taką nazwą są publikowane – o cenie 100 złotych, zamiast dokonać poprawy słuchu, mogą go znacznie pogorszyć. Przed zakupem aparatu słuchowego warto zapoznać się z opiniami specjalistów oraz innych użytkowników. W ten sposób – można uchronić się przed nabyciem produktu o marnej jakości i efektywności. Przede wszystkim jednak – należy skonsultować się z lekarzem.

Ważniejsza niż cena aparatu słuchowego jest jego skuteczność. Rekomendowanym przez grono medyków – laryngologów aparatem słuchowym jest HEARING AID X3600, który jak zapewniają producenci, gwarantuje czysty i wzmocniony dźwięk.

Koszt aparatu słuchowego a wbudowane funkcje

Cena aparatu słuchowego jest zależna od funkcji, które spełnia. Główne zadania aparatu słuchowego, oscylują wokół poprawienia jakości słyszalności dźwięków. W tym celu urządzenie redukuje szumy i sprzężenia, uwydatnia mowę. Najczęstszy problem, jaki występuje u osób, które chorują na niedosłuch, to nie rozumienie treści, ze względu na utratę pełnej zdolności słyszenia. Dzięki zastosowaniu aparatu słuchowego – komunikacja staje się o wiele prostsza. Ze względu na koszt aparatu słuchowego, osoby cierpiące na problemy słuchowe, decydują się na zakup urządzenia w ostateczności – wtedy, gdy ubytek słuchu przyczynia się do ich dyskomfortu. Trzeba zaznaczyć, ze właśnie aparaty słuchowe wewnątrzuszne posiadają najwięcej takowych wbudowanych funkcji.

Jaki aparat słuchowy kupić w takim razie?

Obecnie rynek produktów skierowanych do osób cierpiących na problemy ze słuchem, daje dużą możliwość wyboru. Czynniki, które decydują o tym, jaka proteza zostanie nabyta, to: koszt aparatu słuchowego, jego model oraz technologia. W doborze aparatu słuchowego ważną rolę odgrywa także wada słuchu oraz budowa narządu słuchu. Jaki aparat słuchowy kupić?

Występują: aparat słuchowy zauszny, który jest mało widoczny, dzięki konstrukcji i zastosowaniu. Kolejny – douszny – umieszczany w uchu pacjenta. Nie każdy może jednak stać się posiadaczem tej protezy – jest ona skierowana do osób, które mają określony rozmiar kanału słuchowego i występuje u nich konkretna wada narządu. Aparat na przewodnictwo kostne stosuje się w zaawansowanych przypadkach, tzn. u osób z wrodzonymi wadami ucha zewnętrznego, ucha środkowego oraz schorzeniami nabytymi. Koszt każdego aparatu słuchowego jest inny.

Bibliografia

  1. Pruszewicz, A. N. T. O. N. I. “Metody badania narządu głosu.” Postępy w Chirurgii Głowy i Szyi 2.2 (2002): 3-25.
  2. Kaczmarska, A., W. Mikulski, and M. Pawlaczyk-Łuszczyńska. “Badania uciążliwości hałasu niskoczęstotliwościowego w pomieszczeniach do prac biurowych i koncepcyjnych.” Bezpieczeństwo Pracy: nauka i praktyka 1 (2006): 16-19.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *