Kupujesz aparat słuchowy? Cena nie powinna być jedynym kryterium!

jaki aparat słuchowy wybrać

Umieszczenie w uchu dyskretnego urządzenia – aparatu słuchowego – to często jedyna szansa na to, aby funkcjonować w społeczeństwie bez uczucia dyskomfortu. Dotyczy to osób, u których występują problemy ze słuchem. Proteza ma zastosowanie u pacjentów w każdym wieku, chociaż to ludzie starsi są najczęściej ich użytkownikami. Aparaty słuchowe dla dzieci czy dorosłych są bardzo kosztowną inwestycją. Ich działanie – wyrównywanie ubytków słuchu umożliwia czerpanie radości z każdego dnia. Cena aparatu słuchowego jest zależna od modelu oraz właściwości urządzenia.
Menu:

Gdy dochodzi do wyboru dobrego aparatu słuchowego cena to zazwyczaj główne kryterium

W sieci dostępnych jest wiele propozycji aparatów słuchowych za przysłowiowe „grosze” – w porównaniu do cen dobrych aparatów słuchowych. Dobry – odnosi się w tym przypadku do jakości, która jest adekwatna do ceny. Urządzenie może wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy – koszt aparatu słuchowego zależy od modelu i technologii. Istotny jest także rodzaj niedosłuchu – do niego dobiera się odpowiedni aparat, spełniający określone funkcje. Cena aparatu słuchowego wewnątrzusznego rozpoczyna się od kwoty ok. 1500 zł, natomiast aparaty słuchowe zauszne kosztują – ok. 700 zł. Wartość pierwszego wynika z większej ilości pracy przy produkcji – jest on projektowany indywidualnie dla każdego przypadku – obudowa do aparatu powstaje w wyniku pobrania przez protetyka formy z ucha pacjenta. Urządzenia, które można nabyć online w cenie 100-300 zł błędnie określane są aparatami słuchowymi. Ich poprawna nazwa to wzmacniacze słuchu. Aparaty słuchowe muszą być dostosowane do każdego przypadku indywidualnie przez specjalistów w dziedzinie laryngologii – protetyka słuchu lub foniatrę.

Więc ile kosztuje aparat słuchowy dobrej jakości? 

Pamiętajmy, aby nie dać się oszukać cenie – zazwyczaj niskiej, przy wyborze aparatu słuchowego. W obecnej erze – rozwoju technologii i dominacji internetu – w sieci jak grzyby po deszczu pojawiają się różne produkty, w tym medyczne, których działanie jest złudne. Aparaty słuchowe – bo pod taką nazwą są publikowane – o cenie 100 złotych, zamiast dokonać poprawy słuchu, mogą go znacznie pogorszyć. Przed zakupem aparatu słuchowego warto zapoznać się z opiniami specjalistów oraz innych użytkowników. W ten sposób – można uchronić się przed nabyciem produktu o marnej jakości i efektywności. Przede wszystkim jednak – należy skonsultować się z lekarzem.

Ważniejsza niż cena aparatu słuchowego jest jego skuteczność. Rekomendowanym przez grono medyków – laryngologów aparatem słuchowym jest HEARING AID X3600, który jak zapewniają producenci, gwarantuje czysty i wzmocniony dźwięk.

Koszt aparatu słuchowego a wbudowane funkcje

Cena aparatu słuchowego jest zależna od funkcji, które spełnia. Główne zadania aparatu słuchowego, oscylują wokół poprawienia jakości słyszalności dźwięków. W tym celu urządzenie redukuje szumy i sprzężenia, uwydatnia mowę. Najczęstszy problem, jaki występuje u osób, które chorują na niedosłuch, to nie rozumienie treści, ze względu na utratę pełnej zdolności słyszenia. Dzięki zastosowaniu aparatu słuchowego – komunikacja staje się o wiele prostsza. Ze względu na koszt aparatu słuchowego, osoby cierpiące na problemy słuchowe, decydują się na zakup urządzenia w ostateczności – wtedy, gdy ubytek słuchu przyczynia się do ich dyskomfortu. Trzeba zaznaczyć, ze właśnie aparaty słuchowe wewnątrzuszne posiadają najwięcej takowych wbudowanych funkcji.

Jaki aparat słuchowy kupić w takim razie?

Obecnie rynek produktów skierowanych do osób cierpiących na problemy ze słuchem, daje dużą możliwość wyboru. Czynniki, które decydują o tym, jaka proteza zostanie nabyta, to: koszt aparatu słuchowego, jego model oraz technologia. W doborze aparatu słuchowego ważną rolę odgrywa także wada słuchu oraz budowa narządu słuchu. Jaki aparat słuchowy kupić?

Występują: aparat słuchowy zauszny, który jest mało widoczny, dzięki konstrukcji i zastosowaniu. Kolejny – douszny – umieszczany w uchu pacjenta. Nie każdy może jednak stać się posiadaczem tej protezy – jest ona skierowana do osób, które mają określony rozmiar kanału słuchowego i występuje u nich konkretna wada narządu. Aparat na przewodnictwo kostne stosuje się w zaawansowanych przypadkach, tzn. u osób z wrodzonymi wadami ucha zewnętrznego, ucha środkowego oraz schorzeniami nabytymi. Koszt każdego aparatu słuchowego jest inny.

Bibliografia

 1. Pruszewicz, A. N. T. O. N. I. “Metody badania narządu głosu.” Postępy w Chirurgii Głowy i Szyi 2.2 (2002): 3-25.
 2. Kaczmarska, A., W. Mikulski, and M. Pawlaczyk-Łuszczyńska. “Badania uciążliwości hałasu niskoczęstotliwościowego w pomieszczeniach do prac biurowych i koncepcyjnych.” Bezpieczeństwo Pracy: nauka i praktyka 1 (2006): 16-19.
Możesz zostawić odpowiedź, lub trackback ze swojej strony.

6 komentarzy to “Kupujesz aparat słuchowy? Cena nie powinna być jedynym kryterium!”

 1. jadźka:) pisze:

  W razie cen radzę uważać z pewną tendencją. Większość aparatów od ogromnych firm jest strasznie przeszacowana. Tzn. płacimy za samą markę i wiele pustych “gwarancji”. Uważam ten proceder za bardzo niecny i niegodny.

 2. violetta pisze:

  Jaki aparat słuchowy według was ma odpowiadający stosunek jakości do ceny, a przy tym nie jest jakąś szmirą?

 3. Czarek1 pisze:

  Ja pewnego razu bardzo dużo szukałem i bawiłem się w porównywarki cen, i hmm, ostatecznie stwierdziłem, że nie ma bata i biorę Hearing Aid X3600. Po prostu inaczej się nie opłaca, zwłaszcza, że mój aparat był na konkretnej chwilowej zniżce. Ale jak będziecie kupowali też możecie sprawdzić czy są, bo jak tak – to naprawdę przemyślcie sprawę czy nie skorzystać.

 4. Ferdynand Chmielewski pisze:

  Tak, regularne zniżki na Hearing Aid X3600 czynią sprawę o wiele bardziej łatwą. Ale to niestety trzeba dobrze trafić. Czasami jak sprzedaż im idzie bardzo dobrze, to przez długi okres nie można się na żadną natknąć. ALE tym bardziej polecam regularnie wchodzić na oficjalną stronę Hearing Aid X3600 i sprawdzać regularnie czy nie ma jakichś promocji. Pozdrawiam

 5. król78 pisze:

  Pewną istotną sprawę, którą bym poruszył jest fakt, że to robią ludzie dla ludzi. Nie żadna wielka medyczna korporacja patrząca na zysk, ale ludzie, którzy są kontrolowani przez nas wszystkich. Stąd przez ten charakter Hearing Aid X3600 bardzo mocno się odznacza, gdyż mamy bardzo łatwy dostęp do techników i analityków. Tylko pozazdrościć i co najważniejsze, szanować takie podejście!

 6. Gosia Warszawa pisze:

  A tak z ciekawości ile kosztują takie baterie słuchowe do aparatów? Czy te modele, gdzie trzeba akumulatory wymieniać kilka razy w miesiącu mają w ogóle rację zastosowania? :/

Zostaw komentarz

Strona powstała dzięki WordPress | Polityka prywatności