Kupujesz aparat słuchowy? Cena nie powinna być jedynym kryterium!

Kryteria wyboru aparatu słuchowego

Umieszczenie w uchu dyskretnego urządzenia – aparatu słuchowego – to często jedyna szansa na to, aby funkcjonować w społeczeństwie bez uczucia dyskomfortu. Dotyczy to osób, u których występują problemy ze słuchem. Proteza ma zastosowanie u pacjentów w każdym wieku, chociaż to ludzie starsi są najczęściej ich użytkownikami. Aparaty słuchowe dla dzieci czy dorosłych są bardzo kosztowną inwestycją. Ich działanie – wyrównywanie ubytków słuchu umożliwia czerpanie radości z każdego dnia. Cena aparatu słuchowego jest zależna od modelu oraz właściwości urządzenia.
Menu:

Gdy dochodzi do wyboru dobrego aparatu słuchowego cena to zazwyczaj główne kryterium

W sieci dostępnych jest wiele propozycji aparatów słuchowych za przysłowiowe „grosze” – w porównaniu do cen dobrych aparatów słuchowych. Dobry – odnosi się w tym przypadku do jakości, która jest adekwatna do ceny. Urządzenie może wynosić od kilku do kilkunastu tysięcy – koszt aparatu słuchowego zależy od modelu i technologii. Istotny jest także rodzaj niedosłuchu – do niego dobiera się odpowiedni aparat, spełniający określone funkcje. Cena aparatu słuchowego wewnątrzusznego rozpoczyna się od kwoty ok. 1500 zł, natomiast aparaty słuchowe zauszne kosztują – ok. 700 zł. Wartość pierwszego wynika z większej ilości pracy przy produkcji – jest on projektowany indywidualnie dla każdego przypadku – obudowa do aparatu powstaje w wyniku pobrania przez protetyka formy z ucha pacjenta. Urządzenia, które można nabyć online w cenie 100-300 zł błędnie określane są aparatami słuchowymi. Ich poprawna nazwa to wzmacniacze słuchu. Aparaty słuchowe muszą być dostosowane do każdego przypadku indywidualnie przez specjalistów w dziedzinie laryngologii – protetyka słuchu lub foniatrę.

Więc ile kosztuje aparat słuchowy dobrej jakości? 

Pamiętajmy, aby nie dać się oszukać cenie – zazwyczaj niskiej, przy wyborze aparatu słuchowego. W obecnej erze – rozwoju technologii i dominacji internetu – w sieci jak grzyby po deszczu pojawiają się różne produkty, w tym medyczne, których działanie jest złudne. Aparaty słuchowe – bo pod taką nazwą są publikowane – o cenie 100 złotych, zamiast dokonać poprawy słuchu, mogą go znacznie pogorszyć. Przed zakupem aparatu słuchowego warto zapoznać się z opiniami specjalistów oraz innych użytkowników. W ten sposób – można uchronić się przed nabyciem produktu o marnej jakości i efektywności. Przede wszystkim jednak – należy skonsultować się z lekarzem.

Ważniejsza niż cena aparatu słuchowego jest jego skuteczność. Rekomendowanym przez grono medyków – laryngologów aparatem słuchowym jest HEARING AID X3600, który jak zapewniają producenci, gwarantuje czysty i wzmocniony dźwięk.

Koszt aparatu słuchowego a wbudowane funkcje

Cena aparatu słuchowego jest zależna od funkcji, które spełnia. Główne zadania aparatu słuchowego, oscylują wokół poprawienia jakości słyszalności dźwięków. W tym celu urządzenie redukuje szumy i sprzężenia, uwydatnia mowę. Najczęstszy problem, jaki występuje u osób, które chorują na niedosłuch, to nie rozumienie treści, ze względu na utratę pełnej zdolności słyszenia. Dzięki zastosowaniu aparatu słuchowego – komunikacja staje się o wiele prostsza. Ze względu na koszt aparatu słuchowego, osoby cierpiące na problemy słuchowe, decydują się na zakup urządzenia w ostateczności – wtedy, gdy ubytek słuchu przyczynia się do ich dyskomfortu. Trzeba zaznaczyć, ze właśnie aparaty słuchowe wewnątrzuszne posiadają najwięcej takowych wbudowanych funkcji.

Jaki aparat słuchowy kupić w takim razie?

Obecnie rynek produktów skierowanych do osób cierpiących na problemy ze słuchem, daje dużą możliwość wyboru. Czynniki, które decydują o tym, jaka proteza zostanie nabyta, to: koszt aparatu słuchowego, jego model oraz technologia. W doborze aparatu słuchowego ważną rolę odgrywa także wada słuchu oraz budowa narządu słuchu. Jaki aparat słuchowy kupić?

Występują: aparat słuchowy zauszny, który jest mało widoczny, dzięki konstrukcji i zastosowaniu. Kolejny – douszny – umieszczany w uchu pacjenta. Nie każdy może jednak stać się posiadaczem tej protezy – jest ona skierowana do osób, które mają określony rozmiar kanału słuchowego i występuje u nich konkretna wada narządu. Aparat na przewodnictwo kostne stosuje się w zaawansowanych przypadkach, tzn. u osób z wrodzonymi wadami ucha zewnętrznego, ucha środkowego oraz schorzeniami nabytymi. Koszt każdego aparatu słuchowego jest inny.

Bibliografia

 1. Pruszewicz, A. N. T. O. N. I. “Metody badania narządu głosu.” Postępy w Chirurgii Głowy i Szyi 2.2 (2002): 3-25.
 2. Kaczmarska, A., W. Mikulski, and M. Pawlaczyk-Łuszczyńska. “Badania uciążliwości hałasu niskoczęstotliwościowego w pomieszczeniach do prac biurowych i koncepcyjnych.” Bezpieczeństwo Pracy: nauka i praktyka 1 (2006): 16-19.

5 myśli nt. „Kupujesz aparat słuchowy? Cena nie powinna być jedynym kryterium!

 1. violetta

  Jaki aparat słuchowy według was ma odpowiadający stosunek jakości do ceny, a przy tym nie jest jakąś szmirą?

 2. alicja warszawa

  A tak z ciekawości ile kosztują takie baterie słuchowe do aparatów? Czy te modele, gdzie trzeba akumulatory wymieniać kilka razy w miesiącu mają w ogóle rację zastosowania? :/

 3. jadźka

  Niestety zauważyłam, że wiele cen jest zwyczajnie zawyżonych. Nie znam się na sprawach “rynkowych”, ale większość z nich ma bajery typu podłączanie telefonu, słuchanie na aparacie jak na słuchawkach, czy inne. A podstawowe funkcje tj. redukcja szumów, czy chociaż poprawne działanie w tłumie albo przy dużym hałasie – wszystko leży i pozostawia wiele do życzenia.
  Nie wiem, czy to tylko ja, ale wydaje mi się, że nie warto kupować czegoś droższego niż 4 tys. za aparat. A może jestem starej daty…

 4. Czarek1

  Bardzo dużo szukałem i bawiłem się w porównywarki cen, i hmm, ostatecznie stwierdziłem, że nie ma bata i biorę jakiś model od Hearing Aid, bo ich cena idzie w parze z jakością. Ostatnio wyszedł nowy model X3600 https://hearing-aid.pl/. Sam będę się na niego przerzucał
  Po prostu inaczej mi się nie opłaca. Nie, dopóki nie dostanę refundacji na droższy aparat, a na to na razie się nie zanosi. Muszę zostać przy skromniejszym, ale sprawdzonym.

 5. Ferdy

  “Prawdziwy” aparat słuchowy to wydatek rzędu 3-4 tys. Wyobrażacie sobie, żeby na rencie albo emeryturze móc sobie pozwolić na taki aparat bez dofinansowania?
  Ja nie. Nadal czekam na decyzję, ale czas też nie działa na moją korzyść. Prawdopodobnie skończy się na wzmacniaczu słuchu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

÷ two = 5