Ośrodek słuchu u człowieka – budowa, funkcje, higiena

Zmysły człowieka to jedna z najważniejszych części ludzkiego organizmu. Dzięki nim do naszego mózgu docierają różnorodne bodźce, które pozwalają nam uchronić się przed niebezpieczeństwem. Dają nam również możliwość wykonywać bez problemu codzienne czynności. Już w bardzo odległych czasach pomagał naszym przodkom w polowaniu na dziką zwierzynę oraz umożliwiał właściwą i szybką reakcję w zagrożeniu życia. Współcześnie dzięki niemu możemy porozumiewać się ze sobą, daje nam poczucie bezpieczeństwa, ponieważ wiemy, co dookoła nas się dzieje. Niestety obecnie coraz więcej z nas ma problemy ze słuchem, których przyczyn jest bardzo dużo. Jak wygląda ośrodek słuchu w mózgu/ Jak działa oraz jak dbać o niego, aby służył nam jak najdłużej, dowiesz się poniżej.


Menu:

Budowa ucha, czyli ośrodka słuchu

Wyobraźmy sobie, że tracimy jeden ze zmysłów. Zostajemy odcięci od świata z jednej strony. Trudno wyobrazić sobie takie życie. Dlatego powinniśmy dbać o nasz organizm i narządy zmysłów jak najlepiej, aby nie stracić orientacji w otaczającym nas świecie. Zmysłem, który przez wielu jest uważany za najważniejszy i niezbędny człowiekowi do funkcjonowania jest słuch. Właściwy narząd słuchu to ucho. Budowa narządu słuchu zaczyna się od jego wewnętrznej części i jest także zmysłem równowagi, który pozwala nam prawidłowo odbierać naszą pozycję w przestrzeni.

Układ słuchowy zazwyczaj dzieli się na trzy części:

  • Ucho zewnętrzne w którego skład wchodzi małżowina uszna oraz przewód słuchowy zewnętrzny.
  • Ucho środkowe, które buduje błona bębenkowa, kostki słuchowe, czyli młoteczek kowadełko oraz strzemiączko, oraz mięśnie douszne. Te mają za zadanie przewodzić dźwięk trafiający do ucha środkowego dalej.
  • I najbardziej tajemnicze, ucho wewnętrzne, którego główną częścią jest tak zwany ślimak. Nazwa pochodzi od jego kształtu. W jego środku mieści się narząd Cortiego zawierający komórki słuchowe. Te odbierają fale dźwiękowe docierające do ślimaka, które dostarcza przewód słuchowy wewnętrzny.

Jak działa nasz ośrodek słuchu?

Dźwięk, który słyszymy, dociera do nas na dwa sposoby: drogą powietrzną, czyli np. słowa lub drogą kostną drgania kości czaszki, które są bezpośrednio przekazywane do ślimaka.

Dźwięki z otoczenia trafiają do naszej małżowiny usznej. Potem przewodem słuchowym doprowadzane są do naszej błony bębenkowej, która dzięki swojej elastyczności i twardości zamienia fale dźwiękowe na drgania. Zaś te następnie odbierają kosteczki słuchowe. Ostatnia z nich, czyli strzemiączko wprawia w ruch płyn znajdujący się w uchu wewnętrznym. Ten ma za zadanie pobudzić komórki słuchowe znajdujące się w narządzie Cortiego. Komórki odbierają bodźce o różnych częstotliwościach, a ich samych jest ponad 15 tysięcy. Są ułożone według odbieranych tonów im bliżej strzemiączka, tym odbierane częstotliwości są wyższe. Zakres słuchu człowieka wynosi od 16Hz do 20000Hz. Dzięki elastycznemu połączeniu wszystkich narządów ucha możliwe jest odbieranie drgań o różnej głośności.

Pobudzane przez płyn rzęski słuchowe wytwarzają impulsy nerwowe, które kierowane są do nerwu słuchowego. Następnie nerw przekazuje informacje do mózgu, który odpowiednio interpretuje odebrane impulsy na dźwięki. Ośrodek słuchu znajduje się płacie skroniowym mózgu, dokładnie w tak zwanym ośrodku Wernickiego. Ta część ma za zadanie odróżniać głoski, wyrazy i zdania. Ponadto kieruje zmysłem czuciowym mowy.

Higiena narządu słuchu i zapobieganie

Higiena słuchu jest bardzo ważna. Przede wszystkim powinniśmy ograniczyć korzystanie ze słuchawek dousznych, które powodują, że nasza błona bębenkowa jest mniej elastyczna, przez co coraz mniej słyszymy. Najlepiej korzystać z głośnika bluetooth lub słuchawek nausznych, dzięki którym nasze ucho nie będzie narażone na zbyt mocne drgania. Powinniśmy także unikać zbyt głośnych długotrwałych dźwięków. Oczywiście nie jest zabronione chodzić na imprezy, ale gdy pracujemy w głośnym otoczeniu np. przy robotach drogowych lub budowlanych, warto nosić słuchawki, które wygłuszą dźwięki otoczenia do bezpieczniej głośności.

Tak zwany próg bólu, czyli częstotliwość, która może uszkodzić błonę bębenkową wynosi 140dB. Sam młot pneumatyczny oscyluje na 100dB, czyli granicy gdzie dźwięki stają się nie do zniesienia.

Podsumowanie

Oto kilka podstawowych informacji o jednym z najważniejszych zmysłów bardzo potrzebnym nam w codziennym życiu oraz samym układzie, którym jest ośrodek słuchu. Warto zastanowić się nad jego ochroną, gdyż z dnia na dzień słyszymy coraz mniej.

Bibliografia

  1. WYSOCKI, JAROSŁAW; SKARŻYŃSKI, HENRYK; KRASUCKI, KRZYSZTOF. Anatomia topograficzna ucha środkowego i wewnętrznego królika. Medycyna Weterynaryjna, 2007, 63.6: 731-5.
  2. Dąbrowski, Piotr, and Witold Szyfter. “Ostre zapalenie ucha środkowego–diagnostyka, profilaktyka i leczenie.” Przewodnik Lekarza/Guide for GPs 7.10 (2005): 30-37.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *