Utrata słuchu i jego ubytek – jak sobie z nimi radzić?

Objawy, które towarzyszą zaburzeniom słuchu, często przypisywane są też do innych schorzeń. Z tego względu trudno bez wykonania badania określić źródło dolegliwości. Uszkodzenie słuchu może być wrodzone lub nabyte, niezależnie jednak od tego, czy towarzyszy jednostce od urodzenia, czy ujawnia się w trakcie życia – wymaga profilaktyki. Problem ze słuchem znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, w artykule podpowiemy jak sobie z nim poradzić, aby nasze działania były skuteczne i w końcu przyniosły oczekiewane rezultaty.
Menu:

Skuteczna profilaktyka przed utratą słuchu

W zależności od rodzaju uszkodzenia narządu słuchu stosuje się określoną profilaktykę. W niektórych przypadkach wystarczy podjęcie leczenia lekami, w innych – tych bardziej zaawansowanych – jest ono długotrwałe i odbywa się przy wykorzystaniu, np. aparatu słuchowego. Jeśli u osób występuje tendencja do utraty słuchu – przeprowadza się operacje.

Nagła utrata słuchu – jak rozpoznać i jak leczyć?

Zaburzenia słuchu mogą występować od urodzenia lub pojawić się w trakcie życia. Nagła utrata słuchu jest bardzo trudną sytuacją dla pacjenta, gdyż znacznie pogarsza jego komfort życia. Ujawnia się w wyniku przebywania zbyt długo w hałasie, urazów ucha i głowy, stresu, chorób wirusowych. Wykonanie badania i rozpoznanie schorzenia umożliwia podjęcie leczenia. W tym przypadku terapia najczęściej oparta jest o środki poprawiające mikrokrążenie. Należy pamiętać, aby nie bagatelizować uczucia zatkanego ucha, zawrotów głowy czy szumu w uszach, gdyż mogą to być pierwsze symptomy nagłej głuchoty.

Ubytek słuchu w decybelach – rodzaje i profilaktyka

Występują cztery rodzaje ubytku słuchu, które są zlokalizowane w różnych częściach narządu słuchu. Nie tylko miejsce występowania jest dla poszczególnego ubytku inne, ale także wartość zaburzenia słuchu, określana w decybelach – jednostce miary wysokości dźwięku. Do każdego przypadku dostosowana jest określona profilaktyka. W tych najmniej zaawansowanych wystarczające jest przyjmowanie odpowiednich leków.

  1. Dotyczy to, np. uszkodzenia nerwu słuchowego. Ubytek słuchu powyżej 30 db.  Schorzenie najczęściej objawia się uciążliwym bólem głowy oraz problemem w utrzymaniu równowagi. Ze względu na to, że stan pacjenta w przypadku tej choroby pasuje również do innych – konieczne jest przeprowadzenie badania, potwierdzającego lub eliminującego ubytek ucha. Jeśli diagnoza wskaże uszkodzenie nerwu słuchowego, w ramach profilaktyki stosuje się leki przeciw zawrotom głowy lub terapię przeciwwirusową.
  2. Ubytek słuchu typu przewodzeniowego dotyczy ucha środkowego lub zewnętrznego. Osoba o tej dolegliwości nie słyszy dźwięków o wartości 25-65 decybeli. W ramach leczenia bardzo często zaleca się skorzystanie z aparatu słuchowego lub implantu ucha środkowego. Konieczna jest kontrola farmakologiczna lub chirurgiczna.
  3. Ubytek zmysłowo-nerwowy zlokalizowany jest w ślimaku. Przeciwdziała się mu poprzez zastosowanie aparatu słuchowego, implanta ucha środkowego, ale także implanta ślimakowego.
  4. Ubytek słuchu typu mieszanego łączy w sobie ułomności ucha wewnętrznego, zewnętrznego i środkowego. Podobnie, jak w poprzednich przypadkach, w tym także do leczenia wykorzystuje się aparaty słuchowe lub implant ucha środkowego. Obecnie, dostępność aparatów słuchowych na rynku jest bardzo duża. Występują propozycje o różnym stopniu zaawansowania technologicznego. Często rekomendowanym przez specjalistów urządzeniem jest aparat słuchowy HEARING AID X3600. Produkt skierowany jest do osób, które mają problem ze słyszeniem. Producenci zapewniają, że ten aparat słuchowy gwarantuje czysty i wzmocniony dźwięk. Ponadto występuje w trzech rozmiarach, dostosowując się do potrzeb nabywcy.

Zaawansowane uszkodzenie nerwu słuchowego 


Bardziej zaawansowane ubytki słuchu typu mieszanego wymagają farmakoterapii i interwencji chirurgicznej. Jeżeli dojdzie do ubytku słuchu typu centralnego, powrót do zdrowia może nie być możliwy. Jest to uszkodzenie narządu, powodujące nieodwracalne zmiany, którym nie jest w stanie zaradzić aparat słuchowy ani implant ślimakowy. Osobom cierpiącym na ten ubytek słuchu zaleca się wszczepienie protezy –implanta pniowego, który przywraca częściową zdolność słyszenia.

Bibliografia

  1. Kosmalowa, Joanna. “Pomoc rodzinie dziecka z wadą słuchu jako podstawowy element oddziaływań w procesie wczesnej interwencji,„.” Audiofonologia” XXI (2002).
  2. Bieńkowska, K. “Wpływ wady słuchu na rozwój mowy u dzieci.” Problemy laryngologiczne w codziennej praktyce 62.2 (2008): 2-7
  3. Łuczak, Ewa. “Ocena rozwoju somatycznego dzieci i młodzieży z wadą słuchu (niedosłuch i głuchota).” (1993).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *