Leczenie i lekarz od słuchu – informacje, które warto znać

Pogorszenie słyszenia jest powszechnym problemem ludzi na całym świecie. Ubytki słuchu, poza tym, że mogą być wrodzone lub nabyte, np. na skutek powikłań, często też powstają na własne życzenie. Wynikają one coraz częściej z nieprawidłowego trybu życia i narażenia narządu słuchu na odbiór zbyt wysokich dźwięków. Objawy zaburzenia w wielu przypadkach są lekceważone. Ludzie zgłaszają się do lekarzy za późno – zazwyczaj wtedy, gdy schorzenie osiągnie zaawansowane stadium. Jak zapobiec pogorszeniu słuchu – domowymi sposobami czy profilaktycznym leczeniem?
Menu:

Wizyta u lekarza od słuchu a dobra profilaktyka

Nie należy lekceważyć występowania pierwszych objawów problemów ze słuchem. Najczęściej są wśród nich: ból głowy i uszu, szum w uszach, pogorszenie słyszenia. Narząd słuchu jest bardzo wrażliwy, dlatego trzeba pamiętać o tym, aby w przypadku pojawienia się dolegliwości – skonsultować się z lekarzem. Sprawdzenie słuchu pozwoli wykryć lub wykluczyć wadę i w pierwszym przypadku – zastosować leczenie. W zależności od zaawansowania schorzenia można zastosować kurację lekami: tabletkami, kroplami, profilaktykę przy użyciu aparatu słuchowego, a w najpoważniejszych przypadkach – operację.

Leczenie słuchu – kiedy i jakie?

Zaburzenia słuchu, które powodują pogorszenie słyszenia, są różne, dlatego w przypadku występowania pierwszych objawów, należy sprawdzić słuch u lekarza, który wykona badania i dobierze odpowiedni sposób leczenia. Wyróżnia się: leczenie zapobiegawcze, alergiczne, farmakologiczne, z wykorzystaniem urządzeń wspomagających i operacyjne.

Leczenie zapobiegawcze i przeciwalergiczne

Forma zapobiegawcza leczenia stosowana jest w przypadku infekcji w narządzie słuchu, która objawia się nagromadzeniem płynu w jamie bębenkowej. Profilaktyka polega na przedmuchiwaniu trąbek słuchowych. Pogorszenie słuchu mogą wywołać także alergeny, w takiej sytuacji stosuje się leki działające przeciwalergicznie.

Leczenie farmakologiczne

Wiąże się z silnym bólem wewnątrz narządu słuchu – zapalenie ucha. W przypadku tego schorzenia choremu przypisuje się tabletki i krople o działaniu antybakteryjnym i antywirusowym. Jeżeli stan jest zaawansowany, przyjmowane leki, stanowią antybiotyki.

Aparat słuchowy

Zaleca się go w każdym wieku, w przypadku pogorszenia słyszenia. Aparat słuchowy umożliwia osobom, borykającym się z problemem słuchu funkcjonować w życiu codziennym, bez uczucia dyskomfortu. Działanie urządzenia polega na wzmacnianiu odbieranego dźwięku, co znacznie ułatwia komunikację. Ilość aparatów słuchowych na rynku jest bardzo duża – starsze technologicznie wersje stale zastępują nowe, wzbogacone o dodatkowe funkcje. Leczenie słuchu przy zastosowaniu urządzenia znacznie polepsza jakość życia.

Wybierając, aparat słuchowy należy skonsultować się z lekarzem od słuchu, który dobierze odpowiedni model do wady. Decydując się na zakup urządzenia, trzeba zachować ostrożność, gdyż cena produktu nie zawsze jest adekwatna do jego jakości. Specjaliści polecają, dostępny na rynku aparat słuchowy HEARING AID X3600, który gwarantuje czysty i wzmocniony dźwięk. Z opinii ekspertów wynika, że urządzenie jest skuteczne, a obietnice producentów – mają odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Domowe sposoby na poprawę słuchu

domowe sposoby na leczenie słuchu

Wzbogać codzienny jadłospis o te minerały 

Szum w uszach powoduje dyskomfort i pogorszenie słuchu. Czasami jego przyczyną jest niedobór minerałów, przede wszystkim: cynku, magnezu i potasu. Dzięki zwiększeniu ich ilości w diecie masz szansę zmniejszyć objawy szumu w uszach. Produkty, w których znajdziesz cynk to, np. ciemne pieczywo, kasza gryczana, żółte sery, suche nasiona roślin strączkowych. Magnez jest składnikiem kakao, serów, jogurtów naturalnych, kefirów oraz ryb. Potas natomiast występuje we wszystkich produktach, poza cukrami i tłuszczami. Wymienione pierwiastki znajdziesz także w postaci suplementów diety, które można nabyć w aptekach i sklepach zielarskich. Na poprawę słuchu wpływają: witamina C i A, dlatego warto wykorzystać je w domowej kuracji. Pierwsza – poprawia krążenie, druga – chroni przewody słuchowe. Wymienione minerały i witaminy należy zwiększać w codziennych posiłkach, natomiast cukry i tłuszcze – ograniczać.

Forma domowego leczenia narządu słuchu zależy od schorzenia i objawów. W przypadku przewiania ucha, które także pogarsza jakość słyszenia, chory może podjąć leczenie słuchu poprzez ciepłe kąpiele, rozgrzewające okłady i naturalne napary. Jeżeli próba poprawy słuchu „na własną rękę” nie jest skuteczna, należy skonsultować się z lekarzem – specjalistą od słuchu.

Bibliografia

  1. Mitrinowicz-Modrzejewska, Aleksandra. Fizjologia i patologia głosu, słuchu i mowy: rozpoznawanie, leczenie i rehabilitacja. Państwowy Zakład Wydawn. Lekarskich, 1963.
  2. Jadczak, Marcin, et al. “Ocena wyników leczenia nagłej głuchoty idiopatycznej z zastosowaniem terapii tlenem hiperbarycznym.” Otolaryngologia Polska 61.5 (2007): 887-891.
  3. Mielczarek, Marzena, Wiesław Konopka, and Jurek Olszewski. “Hydrotransmisyjna elektrostymulacja narządu słuchu w leczeniu szumów usznych.” Otolaryngologia Polska 61.5 (2007): 902-904.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *