Aparaty słuchowe Oticon – opis, recenzja, parametry

Aparaty słuchowe Oticon - opinie i ranking produktów

W ciągu ostatnich kilkunastu lat na rynku aparatów słuchowych dokonał się rewolucyjny postęp. Urządzenia kojarzone dotychczas z niskiej jakości drogimi i topornymi w użyciu protezami stały się niewielkim, eleganckim i bardzo zaawansowanym technicznie towarzyszem życia osoby niedosłyszącej. Jednak wraz z tym postępem zwiększyła się także ilość firm i modeli produkujących aparaty słuchowe. Nie jest przez to łatwo jest dokonać trafnego wyboru konkretnego modelu. Przyjrzyjmy się jednej z firm, mającej spory udział w rynku.

Menu:

Aparaty słuchowe firmy Oticon

Aparaty produkowane przez firmę Oticon cieszą się dużą popularnością, nie tylko na rynku polskim, ale również w całej Europie. Należą do grona najczęściej polecanych firm zarówno przez protetyków słuchu, jak i użytkowników. Czy słusznie ta firma cieszy się taką renomą? Postanowiliśmy porównać kilka najpopularniejszych modeli oferowanych przez tę markę.

Model aparatu Oticon
Parametry
Zalety i Wady
Oticon Opn

Oticon Opn - to najbardziej popularny model oferowany przez tego producenta. Na rynku jest ponad 13 lat, w tym czasie będąc ciągle udoskonalany. Wykorzystywany dla bardzo szerokiego spektrum odbiorców — od tych z lekkim niedosłuchem, aż po osoby z głęboką utratą słuchu.
 • Ten produkowany przez firmę Oticon aparat słuchowy obsługuje aż 64 kanały
 • pasmo 10 kHz,
 • ma 24-bitowy przetwornik A/D.
 • analizuje sygnał około 100 razy na sekundę.
 • + Współpracuje z urządzeniami bezprzewodowymi, np. iPhone czy popularnymi modelami TV
  + Zapewnia szerokie spektrum słyszalnego dźwięku, dzięki czemu przy stole czy na ruchliwej drodze nie słyszymy tylko najgłośniejszego źródła dźwięku, ale jesteśmy w stanie osiągnąć odczucia zbliżone do naturalnych.
  - dość krótki czas pracy na baterii (do 55h)
  - bardzo wysoka cena.
  Oticon Ria2

  Oticon Ria 2 — to kolejny, niezwykle popularny model aparatu oferowanego przez firmę Oticon. Jest nieco prostszym, bardziej budżetowym produktem w portfolio firmy. Mimo tego wciąż zapewnia bardzo wysoką jakość dźwięku.
 • Ten model obsługuje 48 kanałów
 • 8 kHz pasmo
 • odbiornik FM9
 • zakres częstotliwości 100-7500 Hz
 • + pozwala na w miarę swobodną komunikację, gdy dźwięk jest rozproszony
  + oferuje prostą komunikację z urządzeniami bezprzewodowymi.
  - bardzo wysoka cena
  - wysoki koszt baterii
  Oticon Dynamo

  Oticon Dynamo - to bardzo mały aparat w ofercie tego producenta. Cechuje go świetny wygląd, 7 kolorów do wyboru i prosta obsługa.
 • Aparat słuchowy oticon dynamo obsługuje 6,5 kHz pasmo
 • Niewielka liczba kanałów (nie zdefiniowana przez producenta)

 • + współpraca z dedykowanymi transmiterami FM
  - pasmo negatywnie odbija się na jakości odtwarzanego dźwięku- nie obsługuje łączności bluetooth

  Warto dodać, że firma Oticon udziela 5 lat gwarancji na swoje produkty. Również relatywnie łatwo skorzystać jest z obsługi poserwisowe. Ta terenie naszego kraju jest kilka wyspecjalizowanych jednostek zajmujących się współpracą z tym producentem. Jednak każda taka usługa wymaga odpowiedniego czasu, kiedy to musimy uzbroić się w cierpliwość.

  Podsumowanie

  Oferowane przez firmę Oticon aparaty słuchowe są nowatorskie i wyróżniające się funkcjami, w porównaniu do modeli oferowanych przez konkurencję. Szczególnie dotyczy to modelu Opn. Jednak kosztują one wyraźnie więcej, porównując do bezpośredniej konkurencji o podobnych właściwościach. W przypadku flagowego modelu z serii Opn niedogodnością może być także wyraźnie słabszy czas pracy na baterii, co może być uciążliwe i narażać nas na znacznie większe koszty niż te, które na początku założyliśmy.

  Bibliografia

   1. Oliwa, L., et al. “Podstawy metod rejestracji i wykorzystania słuchowych potencjałów wywołanych stanu ustalonego.„.” Audiofonologia 26 (2004): 21-29.

  4 myśli nt. „Aparaty słuchowe Oticon – opis, recenzja, parametry

  1. Yulia K.

   Czy to tylko moje wrażenie, czy jakość Oticona naprawdę przez parę lat się zepsuła?
   Może po prostu trafiłam na felerny egzemplarz, ale mimo wszystko Ria 2 nie należy do najtańszych przecież. Zdecydowanie nie na tyle, żeby co chwilę lądować z nią na reklamacji.

   1. niestety, nie polecam

    No cóż, ja niestety musiałam odejść od Oticonu na rzecz Hearing Aid X3600, bo to co się z tym aparatem w ostatnich miesiącach u mnie działo, to był okropny cyrk. Oczywiście wszystko było na gwarancji, ale za dużo zachodu.

  2. Karolina Kowalska

   To był 3 aparat mojego syna. Oticon zbierał naprawdę dobre recenzje, dlatego za bardzo nie rozwodziliśmy się nad za wysoką ceną. Zrobiliśmy odlew, wszystko zostało świetnie dopasowane, a tu okazuje się, że Oticon zaczął bardzo szybko się rozładowywać! Nie mijało parę godzin, a mój syn już miał problemy ze słyszeniem.
   Raz, drugi, trzeci sprawa się powtarzała i nosiliśmy non stop aparat do naprawy… Za dużo nerwów i pieniędzy mnie kosztował, nie polecam!

   1. Bartosz z Gliwic

    Pani Karolino Krupińska – to nie tylko Pani wrażenie.
    Na Oticon niestety coraz częściej wpływają skargi. Mam nadzieję, że firma coś z tym zrobi i zmieni np. miejsce produkcji lub dostawcę podzespołów do aparatów. Szkoda, bo ta firma była naprawdę całkiem całkiem.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  73 − = sixty four