Aparaty słuchowe Oticon – opis, recenzja, parametry

Aparaty słuchowe Oticon - opinie i ranking produktów

W ciągu ostatnich kilkunastu lat na rynku aparatów słuchowych dokonał się rewolucyjny postęp. Urządzenia kojarzone dotychczas z niskiej jakości drogimi i topornymi w użyciu protezami stały się niewielkim, eleganckim i bardzo zaawansowanym technicznie towarzyszem życia osoby niedosłyszącej. Jednak wraz z tym postępem zwiększyła się także ilość firm i modeli produkujących aparaty słuchowe. Nie jest przez to łatwo jest dokonać trafnego wyboru konkretnego modelu. Przyjrzyjmy się jednej z firm, mającej spory udział w rynku.

Menu:

Aparaty słuchowe firmy Oticon

Aparaty produkowane przez firmę Oticon cieszą się dużą popularnością, nie tylko na rynku polskim, ale również w całej Europie. Należą do grona najczęściej polecanych firm zarówno przez protetyków słuchu, jak i użytkowników. Czy słusznie ta firma cieszy się taką renomą? Postanowiliśmy porównać kilka najpopularniejszych modeli oferowanych przez tę markę.

Model aparatu Oticon
Parametry
Zalety i Wady
Oticon Opn

Oticon Opn - to najbardziej popularny model oferowany przez tego producenta. Na rynku jest ponad 13 lat, w tym czasie będąc ciągle udoskonalany. Wykorzystywany dla bardzo szerokiego spektrum odbiorców — od tych z lekkim niedosłuchem, aż po osoby z głęboką utratą słuchu.
 • Ten produkowany przez firmę Oticon aparat słuchowy obsługuje aż 64 kanały
 • pasmo 10 kHz,
 • ma 24-bitowy przetwornik A/D.
 • analizuje sygnał około 100 razy na sekundę.
 • + Współpracuje z urządzeniami bezprzewodowymi, np. iPhone czy popularnymi modelami TV
  + Zapewnia szerokie spektrum słyszalnego dźwięku, dzięki czemu przy stole czy na ruchliwej drodze nie słyszymy tylko najgłośniejszego źródła dźwięku, ale jesteśmy w stanie osiągnąć odczucia zbliżone do naturalnych.
  - dość krótki czas pracy na baterii (do 55h)
  - bardzo wysoka cena.
  Oticon Ria2

  Oticon Ria 2 — to kolejny, niezwykle popularny model aparatu oferowanego przez firmę Oticon. Jest nieco prostszym, bardziej budżetowym produktem w portfolio firmy. Mimo tego wciąż zapewnia bardzo wysoką jakość dźwięku.
 • Ten model obsługuje 48 kanałów
 • 8 kHz pasmo
 • odbiornik FM9
 • zakres częstotliwości 100-7500 Hz
 • + pozwala na w miarę swobodną komunikację, gdy dźwięk jest rozproszony
  + oferuje prostą komunikację z urządzeniami bezprzewodowymi.
  - bardzo wysoka cena
  - wysoki koszt baterii
  Oticon Dynamo

  Oticon Dynamo - to bardzo mały aparat w ofercie tego producenta. Cechuje go świetny wygląd, 7 kolorów do wyboru i prosta obsługa.
 • Aparat słuchowy oticon dynamo obsługuje 6,5 kHz pasmo
 • Niewielka liczba kanałów (nie zdefiniowana przez producenta)

 • + współpraca z dedykowanymi transmiterami FM
  - pasmo negatywnie odbija się na jakości odtwarzanego dźwięku- nie obsługuje łączności bluetooth

  Warto dodać, że firma Oticon udziela 5 lat gwarancji na swoje produkty. Również relatywnie łatwo skorzystać jest z obsługi poserwisowe. Ta terenie naszego kraju jest kilka wyspecjalizowanych jednostek zajmujących się współpracą z tym producentem. Jednak każda taka usługa wymaga odpowiedniego czasu, kiedy to musimy uzbroić się w cierpliwość.

  Podsumowanie

  Oferowane przez firmę Oticon aparaty słuchowe są nowatorskie i wyróżniające się funkcjami, w porównaniu do modeli oferowanych przez konkurencję. Szczególnie dotyczy to modelu Opn. Jednak kosztują one wyraźnie więcej, porównując do bezpośredniej konkurencji o podobnych właściwościach. W przypadku flagowego modelu z serii Opn niedogodnością może być także wyraźnie słabszy czas pracy na baterii, co może być uciążliwe i narażać nas na znacznie większe koszty niż te, które na początku założyliśmy.

  Bibliografia

   1. Oliwa, L., et al. “Podstawy metod rejestracji i wykorzystania słuchowych potencjałów wywołanych stanu ustalonego.„.” Audiofonologia 26 (2004): 21-29.

  4 myśli nt. „Aparaty słuchowe Oticon – opis, recenzja, parametry

  1. Yulia K.

   Czy to tylko moje wrażenie, czy jakość Oticona naprawdę przez parę lat się zepsuła?
   Może po prostu trafiłam na felerny egzemplarz, ale mimo wszystko Ria 2 nie należy do najtańszych przecież. Zdecydowanie nie na tyle, żeby co chwilę lądować z nią na reklamacji.

   1. niestety, nie polecam

    No cóż, ja niestety musiałam odejść od Oticonu na rzecz Hearing Aid X3600, bo to co się z tym aparatem w ostatnich miesiącach u mnie działo, to był okropny cyrk. Oczywiście wszystko było na gwarancji, ale za dużo zachodu.

  2. Karolina Kowalska

   To był 3 aparat mojego syna. Oticon zbierał naprawdę dobre recenzje, dlatego za bardzo nie rozwodziliśmy się nad za wysoką ceną. Zrobiliśmy odlew, wszystko zostało świetnie dopasowane, a tu okazuje się, że Oticon zaczął bardzo szybko się rozładowywać! Nie mijało parę godzin, a mój syn już miał problemy ze słyszeniem.
   Raz, drugi, trzeci sprawa się powtarzała i nosiliśmy non stop aparat do naprawy… Za dużo nerwów i pieniędzy mnie kosztował, nie polecam!

   1. Bartosz z Gliwic

    Pani Karolino Krupińska – to nie tylko Pani wrażenie.
    Na Oticon niestety coraz częściej wpływają skargi. Mam nadzieję, że firma coś z tym zrobi i zmieni np. miejsce produkcji lub dostawcę podzespołów do aparatów. Szkoda, bo ta firma była naprawdę całkiem całkiem.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  − 1 = three