Aparaty słuchowe – jak je odpowiednio dobrać?

Jak dobrać aparat słuchowy?

Niedosłuch jest schorzeniem, które często wymaga profilaktyki w postaci zastosowania aparatu słuchowego. Problem z odbiorem dźwięków mają zarówno dzieci, jak i dorośli. Najczęściej jednak dotyczy on seniorów, którzy wraz z wiekiem tracą pełną zdolność słuchową. Osoby, które zdecydowane są na zakup aparatu słuchowego, mają trudność w wyborze urządzenia, dlatego zwracają się do specjalistów oraz wspierają się opinią innych, w celu odpowiedzi na pytanie: jak dobrać aparat słuchowy wewnątrzuszny a jak zauszny? Czy aparaty słuchowe używane mają rację zastosowania? W artykule szczegółowo rozwiniemy te kwestie i doradzimy jak odpowiednio dobrać model aparatu.
Menu:

Doborów aparatów słuchowych a wiek osoby

Duża dostępność aparatów słuchowych, skutkuje dezorientacją – osoby z problemem słuchu nie wiedzą, które urządzenie będzie dla nich odpowiednie. Czynniki, które mają wpływ na dobór aparatu słuchowego, to wiek przyszłego użytkownika oraz wada słuchu, którą posiada. Inne wymagania urządzenie musi spełniać w odniesieniu do dziecka oraz osoby starszej. W obu przypadkach bardzo ważna jest budowa aparatu słuchowego oraz jego funkcje.

Aparat słuchowy dla dziecka i młodzieży

jaki aparat słuchowy dla dziecka

Prawidłowe słyszenie u dziecka jest konieczne do wykształcenia zdolności mowy. Niedosłuch, który dotyczy najmłodszych, niweluje aparat słuchowy – zwiększa zdolność słyszenia i w średnio-zaawansowanym niedosłuchu umożliwia uchwycenie niemal pełnego dźwięku. Aparat słuchowy dla dziecka musi dawać mu możliwie jak największy komfort słyszenia. W tym celu wykonuje się badania, które określają poziom ułomności słuchowej malca. Dziecko musi dobrze czuć się, nosząc urządzenie – ważne jest sprawdzenie, jak reaguje na odbiór dźwięków za pomocą aparatu słuchowego. Najmłodsi posiadają bardzo dużą plastyczność małżowiny usznej, dlatego istotną rolę odgrywa budowa aparatu słuchowego – urządzenie powinno być możliwie jak najmniejsza, aby nie powodować odkształceń ucha. Jego rozmiar zależy jednak od wielkości wady, dlatego czasami dobór małego aparatu słuchowego w konkretnym przypadku jest niemożliwy. Wygląd urządzenia wpływa też na poczucie komfortu dziecka – duża widoczność aparatu słuchowego, może wywoływać uczucie zawstydzenia w środowisku innych, zdrowych dzieci.

Aparat słuchowy dla seniora i osoby starszej

Jaki aparat słuchowy dla seniora?

Starzenie się ludzkiego organizmu, często wiąże się z wyodrębnieniem niedosłuchu, wynikającym z uszkodzenia ucha wewnętrznego. W przypadku występowania tej dolegliwości senior ma problem z odbiorem wysokich częstotliwości. Funkcja aparatu słuchowego u osób starszych jest nieco inna niż u dzieci. U najmłodszych wiąże się z wykształceniem mowy, a u seniorów – jej nierozumieniem. Osoba w podeszłym wieku, która cierpi na niedosłuch – ma problem z odbiorem treści – nie słyszy w pełni tego, co się do niej mówi. Bardzo często seniorzy, zarówno w rozmowach publicznych, jak i prywatnych proszą o powtórzenie wypowiedzianej frazy, co wywołuje w nich skrępowanie.

Aparat słuchowy – opinie specjalistów są jednoznaczne

Aparaty słuchowe odgrywają istotną rolę w ich przypadku – umożliwiają normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Dzięki urządzeniu osoby starsze mogą swobodnie się komunikować z otoczeniem. Odpowiadając na pytanie, jaki aparat słuchowy wybrać dla osoby starszej?, należy wziąć pod uwagę wygodę oraz komfort użytkowania urządzenia. Duże znaczenie odgrywa budowa aparatu słuchowego – dla dzieci w trakcie rozwoju im mniejszy, tym lepszy, natomiast zasada ta niekoniecznie działa w przypadku osób starszych. Wielkość musi być dostosowana do zdolności manualnych chorego – seniorzy mogą mieć problem z obsługą małej wielkości urządzenia.

Osoba starsza nie powinna sama dokonywać decyzji w wyborze aparatu słuchowego, a zasięgnąć opinii specjalisty, który wskaże model odpowiedni do jego wady oraz pozostałych czynników, wśród których może być, np. inna choroba. Aparat słuchowy dla seniora musi być dostosowany do problemu narządu słuchu, co często wiąże się z zastosowaniem zaawansowanego technologicznie urządzenia. Z tego względu istotne jest, aby budowa aparatu słuchowego, umożliwiała jego łatwą obsługę. Aparat słuchowy, który cieszy się dobrą opinią wśród seniorów, to HEARING AID X3600. Użytkownicy doceniają jego działanie, które zapewnia czysty oraz wyraźniejszy odbiór mowy. Jednak w celu zapoznania się ze wszystkimi produktami, które opisujemy – zapraszamy do rankingu aparatów słuchowych, które polecamy my, współpracujący z nami protetycy słuchu i  nasi czytelnicy.

Aparat słuchowy nie pomógł? Alternatywą jest implant słuchowy!

W dzisiejszych czasach osoby mające problemy ze słuchem napotykają się na wiele rozwiązań pomagających zmniejszyć niesprawność. Dzięki postępom technologicznym można szukać rozwiązania pośród wielu możliwości, nie tylko aparatami słuchowymi. Pomoc mogą znaleźć osoby niedosłyszące jak i z głębokim ubytkiem słuchu, a nawet całkowitą głuchotą obustronną. Idealnym sposobem na poradzenie sobie z kłopotem jest implant słuchu przeznaczony dla osób, którym aparat słuchowy nie pomógł lub nie mogą go stosować.

Jak działają implanty słuchowe?

Wbrew pozorom jego działanie nie jest skomplikowane. Implant słuchowy jest elektroniczną protezą narządu słuchu, która ma za zadanie zastąpienie człowiekowi wszystkich części ucha za pomocą przekazywania sygnału dźwiękowego do nerwu słuchowego. Procesor pobiera dźwięki otoczenia zamieniając je w sygnał który dostarczany jest do cewki nadawczej. Za jej pośrednictwem komunikat wysyłany jest dalej do implantu znajdującego się pod skórą. Ten przekazuje sygnały elektryczne do elektrody, która finalnie wysyła wszystko do mózgu.

Implanty słuchowe – cena

Wiele z nowinek technologicznych przeraża nas swoją ogromną ceną, implanty również są bardzo drogie. Na szczęście w Polsce Narodowy Fundusz Zdrowia częściowo finansuje implanty słuchu niezależnie od wieku pacjenta. Zakup implantu, opieka przed i po operacji, zabieg chirurgiczny oraz niezbędna później rehabilitacja. Nie wymagają od nas tak ogromnych nakładów finansowych jak przy samodzielnym procesie leczenia. Kolejki również nie są duże co jest wielkim plusem dla osób decydujących się na zabieg.

Podsumowując podskórne implanty

Implanty słuchowe są świetnym rozwiązaniem dla osób mających problemy ze słuchem, chcących działać w kierunku zmiany i polepszenia swojego życia. Dają nadzieję również tym, których zawiodły aparaty słuchowe. Wszczepienie implantu jest przywilejem niezależnie od wieku, dlatego jeżeli stosowałeś/aś już aparat słuchowy i ten nie pomógł w Twoim schorzeniu – to koniecznie udaj się do lekarza, który opowie Tobie o procesie refundacji tego typu produktów.

Bibliografia

  1. Czyż, Anna. “Problemy komunikacyjne osób z postlingwalnym uszkodzeniem słuchu a możliwości doboru aparatów słuchowych.” Niepełnosprawność. Półrocznik Naukowy 7 (2012): 124-132.
  2. Oliwa, L., et al. “Podstawy metod rejestracji i wykorzystania słuchowych potencjałów wywołanych stanu ustalonego.„.” Audiofonologia 26 (2004): 21-29.
  3. Obrycka, Anita, et al. “Implant ucha środkowego. Możliwości eliminacji niektórych ograniczeń w odbiorze dźwięku wprowadzanych przez aparaty słuchowe.” Audiofonologia (2004): 91-94

4 myśli nt. „Aparaty słuchowe – jak je odpowiednio dobrać?

  1. Elżbieta Winiarska

    Dzień dobry.
    Niedługo (w ciągu miesiąca) będziemy dobierać dla teścia aparat słuchowy. Czyli dobór aparatu słuchowego dla mężczyzny 57 lat. Czym się powinniśmy kierować i na co zwracać uwagę?
    Pozdrawiam.

    1. grzegorz38

      Nikt Pani raczej tu nie doradzi.
      Mam na myśli to, że to jest niemożliwe, bo teść musi zostać zbadany przez lekarza. Żeby przekonać się, czy aparat pasuje pacjentowi to niestety… trzeba go wypożyczyć i potestować. Żmudny proces, ale chyba nieunikniony.

      1. Larry

        A czy można też wypożyczyć coś od Hearing Aid? Konkretnie chodzi mi o model X3600. Chyba, że przeoczyłem to na ich stronie https://hearing-aid..pl/. Trochę się nakręciłem, bo w tej cenie nie da się niczego dobrego dostać, a opinie są obiecujące.
        W sam raz na kieszeń osoby, która żyje tylko na rencie 1300zł od państwa i z tego musi opłacić tez leki na nadciśnienie.

        1. Elżbieta Winiarska

          Teść mieszka w małej wsi na Mazurach. Nie jest zbyt… mobilny, więc jeżdżenie po lekarzach to będzie wyzwanie. Nie wspominając o testowaniu różnych aparatów. Rozumiem, ze to też nie jest za darmo?

          Ale dziękuję za odpowiedź i polecenie hearing aid. Przyjrzymy się mu, nie ukrywam, że teść też nie ma dużych pieniędzy do wydania na aparat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

eighty ÷ eight =