Badanie słuchu u dzieci – co trzeba o nim wiedzieć?

Badanie słuchu u dzieci

Badanie słuchu jest istotne już od najmłodszych lat – wczesne postawienie diagnozy, daje szansę na wyleczenie schorzenia. Rodzice często zgłaszają się do nas ze swoją pociechą zbyt późno. Przychodzą wtedy, gdy problem słuchu ma już zaawansowane stadium – mówi laryngolog, Krystyna Olczuk. Pierwsze badanie słuchu u dzieci jest obligatoryjne i przeprowadza się tuż po narodzinach. Kolejne – wymagają zaangażowania ze strony rodziców bądź opiekunów malca. Jakie jest źródło schorzeń narządu słuchu i po czym rozpoznać, że Twoje dziecko może mieć z nim problemy? Jak wygląda samo badanie słuchu u dzieci, na czym polega i dlaczego nie wolno go lekceważyć?

Menu:

Czy wykonywanie badań słuchu u dzieci jest tak naprawdę w ogóle potrzebne?

Słuch jest zmysłem, bez którego komunikacja nie byłaby możliwa – odpowiada za rozwój mowy oraz głosu. Kształtuje się od narodzin – dziecko przyswaja dźwięki, które występują w otoczeniu. Narząd słuchu może jednak funkcjonować nieprawidłowo – w wyniku wrodzonej lub nabytej wady. W pierwszym przypadku – są uwarunkowane genetycznie lub wynikają z nieprawidłowego przebiegu ciąży, które może warunkować poprawny słuch u noworodka!

Badanie słuchu u noworodka wykryje potencjalny problem!

Dzięki procesowi jakim jest badanie słuchu u noworodka już na najwcześniejszym etapie życia dziecka można wyeliminować lub wskazać ułomność słuchową. Badanie słuchu u niemowląt – przesiewowe – wykonuje się w szpitalu, tuż po narodzinach. Jest ono bezbolesne – najczęściej przeprowadzane w trakcie snu dziecka. Kontroli słuchu nie należy ograniczać do przebiegu procesu, którym jest badania słuchu noworodka.

Nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządu słuchu mogą pojawić się w późniejszym okresie. Z tego względu badanie słuchu u dziecka jest bardzo ważne. Dostosowuje się je do wieku i stopnia rozwoju malca. Może być obiektywne lub subiektywne. Pierwsze nie wymaga współpracy pacjenta, natomiast drugie – owszem, dlatego stosowane jest w odniesieniu do starszych dzieci, które nabyły zdolności komunikacyjne. Słuch noworodka powinno badać się co 6-12 miesięcy.

Problemy ze słuchem u dziecka – przyczyny

Podłożem problemów słuchowych są nie tylko genetyka i przebieg ciąży, ale również inne czynniki. Najczęściej występującą przyczyną zaburzeń słuchu u najmłodszych jest zapalenie ucha środkowego. Zaleca się, aby wykonać badanie słuchu dzieci, które zachorowały na to schorzenie. Podobnie, w przypadku długotrwałej kuracji, opartej na antybiotykach.
Pomijaną, a równie często występującą jak wykazują badania słuchu u dzieciprzyczyną ich problemów słuchowych jest zatkanie przewodu słuchowego przez woskowinę. Źródłem tego stanu w narządzie słuchu w wielu przypadkach jest nieprawidłowa pielęgnacja – mówi laryngolog, Krystyna Olczuk.


Narząd słuchu jest bardzo wrażliwy i delikatny, szczególnie u dzieci. Należy o tym pamiętać, szczególnie w życiu codziennym, w którym niemal na każdym kroku stykamy się z natężonym dźwiękiem – chociażby gwarem ulicznym. Hałas ma negatywny wpływ na narząd słuchu – może wywołać niedosłuch. Szczególną uwagę rodzice powinni zwracać na głośność elektroniki – telewizorów, radia – w domu, bo również i one – oglądane, słuchane w zbyt wysokiej częstotliwości, skutkują schorzeniem słuchu.

Problemy z narządem słuchu bardzo często wynikają ze zbyt głośnego odtwarzania muzyki w słuchawkach. Dotyczy to starszych dzieci, w wieku od 10 lat, ale także młodzieży i dorosłych. Najczęściej, długofalowe korzystanie w ten sposób z nośników muzyki – skutkuje pogorszeniem słuchu, które nieleczone, może być nieodwracalne. Ważne jest, aby przeprowadzać badania słuchu niezależnie od wieku dziecka – mówi laryngolog, Krystyna Olczuk.

Problemy ze słuchem u dziecka – objawy

Brak reakcji na wymawiane komunikaty, może być nie tylko celowym unikiem, ale również oznaką problemu ze słuchem. Jeżeli dziecko nie odpowiada na Twoje pytania, należy udać się do lekarza i wykonać badanie słuchu centralnego. Podobnie, gdy korzysta z telewizora lub radia znacznie głośniej niż do tej pory. W przypadku znacznie młodszych dzieci – u których jeszcze nie do końca rozwinęła się zdolność mowy – niepokojącą oznaką może być brak reakcji na głos rodzica. W takim przypadku również zalecane jest wykonanie badania słuchu u dziecka.

Bibliografia

 1. Skarżyński, Henryk, and Małgorzata Mueller-Malesińska. “Wczesne wykrywanie uszkodzeń słuchu u noworodków i niemowląt.” Przewodnik Lekarza/Guide for GPs 4.1 (2001): 111-118.
 2. Sułat-Syncerek, D., Sobolewska-Dryjańska, J., Śmiechura, M., Gęsicki, T., Konopka, W., & Woźniakowska-Gęsicka, T. (2013). Wpływ zakażenia cytomegalowirusem na stan słuchu u dzieci. Pediatria Polska, 88(2), 159-163.

4 myśli nt. „Badanie słuchu u dzieci – co trzeba o nim wiedzieć?

 1. Katarzynka70

  Dzień dobry. Co jeżeli badanie słuchu u noworodka nie wyszło? Lekarz odesłał mnie na kolejne badanie i wymazy, ale przecież nie tak to powinno wyglądać 🙁 nie wiem co mam robić 🙁

  1. Iz_ak

   U dorosłych można polecać multum a multum wzmacniaczy słuchu. A najlepsze opinie mam do tej pory o wszystkich modelach od Hearing Aid. Ostatnio wyszedł nawet jakiś nowy, ale mi stary jeszcze świetnie służy, więc nie jestem na bieżąco. Polecam sprawdzić https://hearing-aid.pl/
   Co do dzieci – ucho małego człowieka jest bardzo delikatne, dlatego nie ryzykowałbym na własną rękę. Zdecydowanie zapisać się do lekarza, który zrobi wszystkie badania a przy tym dzieciak się nie zestresuje.
   Z dziećmi trzeba o wiele ostrożniej.

Dodaj komentarz