Utrata słuchu i jego ubytek – jak sobie z nimi radzić?

Ubytek i utrata słuchu

Objawy, które towarzyszą zaburzeniom słuchu, często przypisywane są też do innych schorzeń. Z tego względu trudno bez wykonania badania określić źródło dolegliwości. Uszkodzenie słuchu może być wrodzone lub nabyte, niezależnie jednak od tego, czy towarzyszy jednostce od urodzenia, czy ujawnia się w trakcie życia – wymaga profilaktyki. Problem ze słuchem znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, w artykule podpowiemy jak sobie z nim poradzić, aby nasze działania były skuteczne i w końcu przyniosły oczekiewane rezultaty.
Menu:

Skuteczna profilaktyka przed utratą słuchu

W zależności od rodzaju uszkodzenia narządu słuchu stosuje się określoną profilaktykę. W niektórych przypadkach wystarczy podjęcie leczenia lekami, w innych – tych bardziej zaawansowanych – jest ono długotrwałe i odbywa się przy wykorzystaniu, np. aparatu słuchowego. Jeśli u osób występuje tendencja do utraty słuchu – przeprowadza się operacje.

Nagła utrata słuchu – jak rozpoznać i jak leczyć?

Zaburzenia słuchu mogą występować od urodzenia lub pojawić się w trakcie życia. Nagła utrata słuchu jest bardzo trudną sytuacją dla pacjenta, gdyż znacznie pogarsza jego komfort życia. Ujawnia się w wyniku przebywania zbyt długo w hałasie, urazów ucha i głowy, stresu, chorób wirusowych. Wykonanie badania i rozpoznanie schorzenia umożliwia podjęcie leczenia. W tym przypadku terapia najczęściej oparta jest o środki poprawiające mikrokrążenie. Należy pamiętać, aby nie bagatelizować uczucia zatkanego ucha, zawrotów głowy czy szumu w uszach, gdyż mogą to być pierwsze symptomy nagłej głuchoty.

Ubytek słuchu w decybelach – rodzaje i profilaktyka

Występują cztery rodzaje ubytku słuchu, które są zlokalizowane w różnych częściach narządu słuchu. Nie tylko miejsce występowania jest dla poszczególnego ubytku inne, ale także wartość zaburzenia słuchu, określana w decybelach – jednostce miary wysokości dźwięku. Do każdego przypadku dostosowana jest określona profilaktyka. W tych najmniej zaawansowanych wystarczające jest przyjmowanie odpowiednich leków.

  1. Dotyczy to, np. uszkodzenia nerwu słuchowego. Ubytek słuchu powyżej 30 db.  Schorzenie najczęściej objawia się uciążliwym bólem głowy oraz problemem w utrzymaniu równowagi. Ze względu na to, że stan pacjenta w przypadku tej choroby pasuje również do innych – konieczne jest przeprowadzenie badania, potwierdzającego lub eliminującego ubytek ucha. Jeśli diagnoza wskaże uszkodzenie nerwu słuchowego, w ramach profilaktyki stosuje się leki przeciw zawrotom głowy lub terapię przeciwwirusową.
  2. Ubytek słuchu typu przewodzeniowego dotyczy ucha środkowego lub zewnętrznego. Osoba o tej dolegliwości nie słyszy dźwięków o wartości 25-65 decybeli. W ramach leczenia bardzo często zaleca się skorzystanie z aparatu słuchowego lub implantu ucha środkowego. Konieczna jest kontrola farmakologiczna lub chirurgiczna.
  3. Ubytek zmysłowo-nerwowy zlokalizowany jest w ślimaku. Przeciwdziała się mu poprzez zastosowanie aparatu słuchowego, implanta ucha środkowego, ale także implanta ślimakowego.
  4. Ubytek słuchu typu mieszanego łączy w sobie ułomności ucha wewnętrznego, zewnętrznego i środkowego. Podobnie, jak w poprzednich przypadkach, w tym także do leczenia wykorzystuje się aparaty słuchowe lub implant ucha środkowego. Obecnie, dostępność aparatów słuchowych na rynku jest bardzo duża. Występują propozycje o różnym stopniu zaawansowania technologicznego. Często rekomendowanym przez specjalistów urządzeniem jest aparat słuchowy HEARING AID X3600. Produkt skierowany jest do osób, które mają problem ze słyszeniem. Producenci zapewniają, że ten aparat słuchowy gwarantuje czysty i wzmocniony dźwięk. Ponadto występuje w trzech rozmiarach, dostosowując się do potrzeb nabywcy.

Zaawansowane uszkodzenie nerwu słuchowego 


Bardziej zaawansowane ubytki słuchu typu mieszanego wymagają farmakoterapii i interwencji chirurgicznej. Jeżeli dojdzie do ubytku słuchu typu centralnego, powrót do zdrowia może nie być możliwy. Jest to uszkodzenie narządu, powodujące nieodwracalne zmiany, którym nie jest w stanie zaradzić aparat słuchowy ani implant ślimakowy. Osobom cierpiącym na ten ubytek słuchu zaleca się wszczepienie protezy –implanta pniowego, który przywraca częściową zdolność słyszenia.

Bibliografia

  1. Kosmalowa, Joanna. “Pomoc rodzinie dziecka z wadą słuchu jako podstawowy element oddziaływań w procesie wczesnej interwencji,„.” Audiofonologia” XXI (2002).
  2. Bieńkowska, K. “Wpływ wady słuchu na rozwój mowy u dzieci.” Problemy laryngologiczne w codziennej praktyce 62.2 (2008): 2-7
  3. Łuczak, Ewa. “Ocena rozwoju somatycznego dzieci i młodzieży z wadą słuchu (niedosłuch i głuchota).” (1993).

5 myśli nt. „Utrata słuchu i jego ubytek – jak sobie z nimi radzić?

  1. maryska99

    Cześć. Do końca nie jestem pewna, gdzie mogę się o to zapytać, ale boję się, że uszkodziłam sobie słuch od słuchawek. Czy to w ogóle możliwe??? Przez większość dnia używam słuchawek dokanałowych, które podobno nie są najlepsze dla słuchu, ale przecież ja bardzo pilnuję, żeby nie słuchać za głośno muzyki…!
    Teraz słyszę trochę gorzej na prawe uchu, do tego czuję lekki ucisk i napieranie po prawej strony głowy. Czy da się w ogóle z tym coś zrobić?

    1. J.

      Małe słuchawki, które wkładasz do wnętrza ucha, to najgorsze co może być. Nawet jak nie słuchasz głośno, to są bardzo niehigieniczne. Może nie ogłuchłaś, ale zastanów się czy to nie zapalenie?
      Czyścisz uszy patyczkami czy preparatem do czyszczenia uszu?

      J.

      1. maryska99

        No patyczkami… ale nie wpycham ich jakoś głęboko…
        Byłam już u lekarza rodzinnego i jak na razie dostałam antybiotyk, bo podejrzewa właśnie zapalenie ucha. W sumie z miesiąc temu już byłam na jednym antybiotyku, ale może tego nie wyleczyłam, dawka była za mała?… Sama nie wiem.
        Trochę się uspokoiłam, że w końcu coś się z tym leczeniem ruszyło. W końcu nie chcę zostać głucha na stałe!!

  2. AlekNN.

    Jak ja bym chciał odzyskać swój dobry słuch.
    Niestety przez ostatnie lata bardzo mi się pogorszył, a mam dopiero 37 lat. Nie wyobrażałam sobie, że w tym wieku mnie coś takiego dopadnie. Do tego lekarze rozkładają ręce, mówiąc że “taki pana urok”.

    Powoli zaczynam akceptować wizję siebie z aparatem słuchowym… Ale najbardziej przeraża mnie ich cena. Naprawdę 3000 za jeden aparat słuchowy to normalna cena?

    1. olcianka

      Wiesz jest też parę innych opcji… Zawsze możesz pomyśleć na początek o wzmacniaczu słuchu. Są o wiele tańsze, na początek, żeby przyzwyczaić się do samego faktu noszenia czegokolwiek na uchu. Z tego co wiem, to nawet wiele osób zostaje przy nich na dłużej, bo są po prostu bardzo wygodne i nadal robią dla ciebie to, czego w końcu od nich oczekujesz – pozwalają ci słyszeć.

      Ja używałam jednego z modeli od hearing aid. Nie pamiętam już dokładnie jak się nazywał, zresztą, czy to ważne? Na pewno teraz wypuścili już jakiś nowy, lepszy model https://hearing-aid.pl/. Od razu mogę powiedzieć z doświadczenia, że będzie Ci się go wygodnie nosiło, nie będzie zwracał wśród znajomych uwagi, że masz jakiegoś ślimaczka przy uchu. Twój portfel też nie ucierpi. Najlepszy wybór dla osób, które chcą wrócić do normalnego funkcjonowania, ale nie chcą wydawać zbyt dużo na aparat/albo jeszcze nie otrzymali refundacji NFZ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

thirty six ÷ 4 =