Badanie słuchu – jaka jest różnica między poszczególnymi?

Badania słuchu - jak przebiegają?

Niezależnie od tego, czy doskwierają Ci dolegliwości, mogące sugerować problemy ze słuchem, czy też nie – pamiętaj o profilaktyce i wizytach kontrolnych u lekarza. Słuch należy do grupy najbardziej delikatnych i wrażliwych narządów w organizmie człowieka. Dbaj o niego – słuch masz tylko jeden. Im szybsze wykrycie schorzenia, tym większa szansa powrotu do pełni zdrowia! Obecnie badanie słuchu wykonasz nie tylko w gabinecie – możesz to także zrobić, nie wychodząc z domu – w formie online. W artykule opowiemy jakie badania słuchu są aktualnie dostępne na rynku, czym się różnią i dlaczego?


Menu:

Jakie odmiany badań słuchu wyróżniamy?

Wizyty u lekarza często kojarzy się z czymś nieprzyjemnym dlatego, jeśli nie czujemy bólu, ani innych objaw, które mogą być oznaką choroby – lekceważmy profilaktykę. Uliczny hałas, głośne słuchanie muzyki, inne choroby – wpływają na pogorszenie słuchu. Coraz częściej problem ten dotyka młodych ludzi. Utrata zdolności słuchowej, w zależności od zaawansowania, wpływa na komunikacje z otoczeniem – pojawiają się szumy uszne, a dźwięk jest odbierany niepoprawnie. Badanie należy wykonywać niezależnie od wieku. Możliwości sprawdzenia stanu swojego słuchu jest wiele: badanie przesiewowe słuchu, badanie słuchu fonematycznego, audiogram, tympanometria czy internetowe badanie słuchu. Czym charakteryzuje się każde z nich? Dlaczego  każde badanie słuchu wyniki może prezentować zupełnie od siebie różne?

Przesiewowe badanie słuchu

W celu możliwie jak najszybszego wykrycia ewentualnego problemu słuchu przeprowadza się badanie przesiewowe słuchu u noworodków. Dzięki temu – jeśli okaże się, że dziecko ma wadę słuchu – możliwa jest wczesna profilaktyka. Badanie przesiewowe słuchu u nowo narodzonych dzieci jest w Polsce obowiązkowe. Wykonuje się je najczęściej w trakcie snu dziecka. Przesiewowe badanie słuchu przebiega szybko – trwa kilkadziesiąt sekund, jest proste i bezbolesne. Wyklucza uszkodzenie słuchu u dziecka lub wręcz przeciwnie – wykrywa dolegliwość, dzięki czemu można zastosować odpowiednie leczenie.

Badanie słuchu fonematycznego

Tzw. przesiewówkę wykonuje się u noworodków, natomiast badanie słuchu fonematycznego stosuje się zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Najczęściej przeprowadza się je w formie zabawy, za pomocą której ocenia się stopień rozwinięcia umiejętności słuchowych u pacjenta. Badanie fonematyczne jest bardzo ważne na etapie wczesnoszkolnym, gdyż słuch fonemowy pozwala przede wszystkim na trafne rozróżniania podobnych do siebie głosek. Dlatego niepokojące objawy takie jak przestawianie głosek w słowach, opóźniony rozwój mowy, czy dysleksja powinny być sygnałem ostrzegawczym dla rodziców. W takich przypadkach zaleca się przeprowadzenie badania na słuch fonemowy, aby poznać przyczynę takiego stanu rzeczy. Test wymaga zaangażowania osoby badanej i współpracy z logopedą.

Badanie słuchu audiogram

Ubytki słuchu można wykryć również, stosując audiometryczne badanie słuchu, czyli wykresu, przedstawiającego zależność natężenia dźwięku od jego częstotliwości. Dzięki badaniu słuchu tą metodą – możliwe jest określenie stopnia ubytku słuchu u pacjenta oraz rozpoczęcie leczenia.

Charakteryzuje się ono subiektywnością, czyli wykonywane jest przy pełnej i świadomej współpracy pacjenta. Osobę diagnozowaną audiometrycznie umieszcza się w specjalnej kabinie. Otrzymuje ona słuchawki, a na podstawie otrzymanych wyników sporządza się audiogram, który pozwala zobrazować ewentualnie występujący niedosłuch i jego natężenie u pacjenta. Badanie audiometryczne słuchu można przeprowadzić u każdego, zarówno u dzieci jak i dorosłych, jednak pacjent musi być w pełni responsywny.

Badanie słuchu tympanometria

W przypadku podejrzenia niedosłuchu wykonuje się tympanometryczne badanie słuchu – badanie sztywności błony bębenkowej. Jest ono bezbolesne i bezpieczne. Może zostać wykonane u dzieci oraz dorosłych. Tympanometria umożliwia zdiagnozowanie zapalenie ucha środkowego, niedosłuchy, obecność płynu w jamie bębenkowej. Wykrywa nieprawidłowości w uchu zewnętrznym i środkowym. Tympanometryczne badanie trwa kilkanaście minut i jest bezbolesne, ale jednocześnie – wywołuje dyskomfort, wynikający ze zmiany ciśnienia w przewodzie słuchowym i głośności przekazywanego dźwięku.

Słuchowe potencjały wywołane (AEP)

Słuchowe potencjały wywołane (ang. Auditory Evoked Potentials) są to sygnały elektryczne, które powstają na wskutek dotarcia do ucha fali dźwiękowej. Bodźce dźwiękowe odbierane przez ucho zostają wówczas przetworzone na impuls elektryczny, odpowiedni do zinterpretowania przez mózg. Na rejestrowanie słuchowych potencjałów wywołanych pozwalają powierzchniowe elektrody, badające czynności bioelektryczne mózgu. Badanie sygnałów elektrycznych jest kluczowe w diagnostyce zaburzeń słuchu.

Badanie słuchu ABR (BERA)

Obecna diagnostyka słuchu dostarcza pacjentom wielu badań, które pozwalają na dokonanie trafnej analizy jakości słuchu. W szczególności często wykonywane jest badanie słuchu ABR (BERA) (ang. Auditory Brainstem Response), które w sposób obiektywny i bezbolesny odczytuje reakcje mózgu pacjenta na dźwięki. Nieinwazyjność badania słuchu BERA jest szczególnie ważna w diagnostyce słuchu dzieci, które temu badaniu są podawane najczęściej. Badanie wykonywane jest podczas snu, w innym wypadku sięga się po narkozę.

Bezpłatne badanie słuchu online

Badanie online umożliwia szybką i łatwą ocenę stanu słuchu. Najczęściej przyjmuje formę krótkiej ankiety oraz materiału audio i trwa zaledwie kilka minut. Dzięki formie online badany może wykonać test w domu. Wynik wskazuje czy konieczna jest wizyta u specjalisty i przeprowadzenie bardziej szczegółowego badania. Badanie słuchu przez internet jest doskonałym rozwiązaniem, szczególnie dla tych, którzy nie odczuwają wyraźnych problemów ze słuchem.

Bibliografia

  1. Skarżyński, Henryk, et al. “Metody stosowane do badań przesiewowych słuchu u noworodków.”.” Audiofonologia” Xl (1997): 139-146.
  2. Przeklasa, Robert, et al. “Rola audiometrii wysokich częstotliwości w ocenie ubytku słuchu u osób narażonych na działanie hałasu przemysłowego.” Otolaryngologia 7.4 (2008): 201-206.

7 myśli nt. „Badanie słuchu – jaka jest różnica między poszczególnymi?

  1. Ada N.

    Przydatny artykuł, teraz wiem, że badanie słuchu mojego dziecka będzie szybkie i bezbolesne. Olcia czasami nie reaguje jak ją wołam, martwi mnie to bardzo. 🙁

    1. dr K.

      Pani Ado – proszę iść niezwłocznie zbadać słuch swojemu dziecko. Teraz są aparaty nawet dla dzieci, małe i niewidoczne.

  2. ryszard k.

    Od półtorej miesiąca pobolewa mnie ucho. Stosowałem już dwie kuracje antybiotykowe i niestety nadal nie ma poprawy. Nie wiem już co robić, może wykonam wszystkie badania, o których tu piszecie…

  3. renia84

    Od miesiąca mam problem z uchem, słyszę nie najlepiej, strasznie to uciążliwe. Jestem już zapisana na tympanometrię, mam nadzieję, że rzuci ona obraz na mój stan zdrowia.

  4. joella

    Na badanie słuchu najlepiej jest się wybrać do sprawdzonego ośrodka. Mój audiogram został naprawdę kiepsko wykonany i ponoszę teraz tego skutki. Noszę obecnie aparat firmy Beuer i jestem zadowolona. (:

    1. kacper

      Do Joella – a jaki konkretnie masz model firmy Beuer? Ja niestety męczyłem się z ich modelem HA 20. Na początku miałem źle odlew zrobiony i bardzo mnie ucho bolało. Potem okazało się, że w ogóle nie mogę przyzwyczaić się do dźwięków, drażniły mnie i nie brzmiały w ogóle naturalne. Byłem bardzo zawiedziony i w końcu z niego zrezygnowałem. Teraz chciałbym pochylić się nad czymś bardziej niszowym tj. Hearing Aid (coś takiego https://hearing-aid.pl/, ale nie wiem, jak do końca sprawdziłby się w praktyce, bo właśnie nie ma tutaj chyba osobno robionego odlewu. Sam jeszcze do końca nie wiem…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

× five = forty five