Badanie słuchu – jaka jest różnica między poszczególnymi?

badanie słuchu przez lekarza

Niezależnie od tego, czy doskwierają Ci dolegliwości, mogące sugerować problemy ze słuchem, czy też nie – pamiętaj o profilaktyce i wizytach kontrolnych u lekarza. Słuch należy do grupy najbardziej delikatnych i wrażliwych narządów w organizmie człowieka. Dbaj o niego – słuch masz tylko jeden. Im szybsze wykrycie schorzenia, tym większa szansa powrotu do pełni zdrowia! Obecnie badanie słuchu wykonasz nie tylko w gabinecie – możesz to także zrobić, nie wychodząc z domu – w formie online. W artykule opowiemy jakie badania słuchu są aktualnie dostępne na rynku, czym się różnią i dlaczego

Jakie odmiany badań słuchu wyróżniamy?

Wizyty u lekarza często kojarzy się z czymś nieprzyjemnym dlatego, jeśli nie czujemy bólu, ani innych objaw, które mogą być oznaką choroby – lekceważmy profilaktykę. Uliczny hałas, głośne słuchanie muzyki, inne choroby – wpływają na pogorszenie słuchu. Coraz częściej problem ten dotyka młodych ludzi. Utrata zdolności słuchowej, w zależności od zaawansowania, wpływa na komunikacje z otoczeniem – pojawiają się szumy uszne, a dźwięk jest odbierany niepoprawnie. Badanie należy wykonywać niezależnie od wieku. Możliwości sprawdzenia stanu swojego słuchu jest wiele: badanie przesiewowe słuchu, badanie słuchu fonematycznego, audiogram, tympanometria czy badanie online. Czym charakteryzuje się każde z nich?

Przesiewowe badanie słuchu

W celu możliwie jak najszybszego wykrycia ewentualnego problemu słuchu przeprowadza się badanie przesiewowe słuchu u noworodków. Dzięki temu – jeśli okaże się, że dziecko ma wadę słuchu – możliwa jest wczesna profilaktyka. Badanie przesiewowe słuchu u nowo narodzonych dzieci jest w Polsce obowiązkowe. Wykonuje się je najczęściej w trakcie snu dziecka. Przesiewowe badanie słuchu przebiega szybko – trwa kilkadziesiąt sekund, jest proste i bezbolesne. Wyklucza uszkodzenie słuchu u dziecka lub wręcz przeciwnie – wykrywa dolegliwość, dzięki czemu można zastosować odpowiednie leczenie.

Badanie słuchu fonematycznego

Przesiewowe badanie wykonuje się u noworodków, natomiast badanie słuchu fonematycznego stosuje się zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Najczęściej przeprowadza się je w formie zabawy, za pomocą której ocenia się stopień rozwinięcia umiejętności słuchowych u pacjenta. Badanie fonematyczne związane jest przede wszystkim z oceną słyszalności głosek w wyrazie oraz zdolności ich rozróżniania. Test wymaga zaangażowania osoby badanej i współpracy z logopedą.

Badanie słuchu audiogram

Ubytki słuchu można wykryć również, wykonując badanie z wykorzystaniem audiogramu, czyli wykresu, przedstawiającego zależność natężenia dźwięku od jego częstotliwości. Dzięki badaniu słuchu tą metodą – możliwe jest określenie stopnia ubytku słuchu u pacjenta oraz rozpoczęcie leczenia. Badanie słuchu audiogramem można wykonać zarówno u dorosłych, jak i dzieci.

Badanie słuchu tympanometria

W przypadku podejrzenia niedosłuchu wykonuje się tympanometryczne badanie słuchu – badanie sztywności błony bębenkowej. Jest ono bezbolesne i bezpieczne. Może zostać wykonane u dzieci oraz dorosłych. Tympanometria umożliwia zdiagnozowanie zapalenie ucha środkowego, niedosłuchy, obecność płynu w jamie bębenkowej. Wykrywa nieprawidłowości w uchu zewnętrznym i środkowym. Tympanometryczne badanie trwa kilkanaście minut i jest bezbolesne, ale jednocześnie – wywołuje dyskomfort, wynikający ze zmiany ciśnienia w przewodzie słuchowym i głośności przekazywanego dźwięku.

Badanie słuchu online

Badanie online umożliwia szybką i łatwą ocenę stanu słuchu. Najczęściej przyjmuje formę krótkiej ankiety oraz materiału audio i trwa zaledwie kilka minut. Dzięki formie online badany może wykonać test w domu. Wynik wskazuje czy konieczna jest wizyta u specjalisty i przeprowadzenie bardziej szczegółowego badania. Badanie słuchu online jest doskonałym rozwiązaniem, szczególnie dla tych, którzy nie odczuwają wyraźnych problemów ze słuchem.

Możesz zostawić odpowiedź, lub trackback ze swojej strony.

9 komentarzy to “Badanie słuchu – jaka jest różnica między poszczególnymi?”

 1. renia84 napisał(a):

  Od miesiąca mam problem z uchem, słyszę nie najlepiej, strasznie to uciążliwe. Jestem już zapisana na tympanometrię, mam nadzieję, że rzuci ona obraz na mój stan zdrowia.

 2. Joell.uk napisał(a):

  Na badanie słuchu najlepiej jest się wybrać do sprawdzonego ośrodka. Mój audiogram został naprawdę kiepsko wykonany i ponoszę teraz tego skutki. Noszę obecnie aparat firmy Beuer i jestem zadowolona. (:

 3. Ada N. napisał(a):

  Przydatny artykuł, teraz wiem, że badanie słuchu mojego dziecka będzie szybkie i bezbolesne. Olcia czasami nie reaguje jak ją wołam, martwi mnie to bardzo. 🙁

 4. Dr K. napisał(a):

  Pani Ado – proszę iść niezwłocznie zbadać słuch swojemu dziecko. Teraz są aparaty nawet dla dzieci, małe i niewidoczne.

 5. Ryszard P. napisał(a):

  Od półtorej miesiąca pobolewa mnie ucho. Stosowałem już dwie kuracje antybiotykowe i niestety nadal nie ma poprawy. Nie wiem już co robić, może wykonam wszystkie badania, o których tu piszecie…

 6. Marian Kwiatkowski napisał(a):

  Tylko nie róbcie jak Ci wszyscy lekomani co idą na wszystkie możliwe badania! Nie dość, że większość tego procesu pójdzie na marne, to jeszcze zrobicie ogromne kolejki dla ludzi, którzy naprawdę tego potrzebują. NFZ nie ma nieskończoności pieniędzy!

 7. Sulisław Czerwinski napisał(a):

  Tak tak tak. Najlepiej spytać się lekarza rodzinnego jakie badania wykonać i nie przesadzać 🙂

 8. Ksawery Nowicki napisał(a):

  A jak bardzo skuteczne jest badanie online?

 9. Sulisław Czerwinski napisał(a):

  Myślę, że to taka największa podstawa. Zobaczysz czy masz jakiś problem, bo jeżeli tak – warto działać dalej.

Zostaw komentarz

Strona powstała dzięki WordPress