Ośrodek słuchu u człowieka – budowa, funkcje, higiena

Ośrodek słuchu u człowieka

Zmysły człowieka to jedna z najważniejszych części ludzkiego organizmu. Dzięki nim do naszego mózgu docierają różnorodne bodźce, które pozwalają nam uchronić się przed niebezpieczeństwem. Dają nam również możliwość wykonywać bez problemu codzienne czynności. Już w bardzo odległych czasach pomagał naszym przodkom w polowaniu na dziką zwierzynę oraz umożliwiał właściwą i szybką reakcję w zagrożeniu życia. Współcześnie dzięki niemu możemy porozumiewać się ze sobą, daje nam poczucie bezpieczeństwa, ponieważ wiemy, co dookoła nas się dzieje. Niestety obecnie coraz więcej z nas ma problemy ze słuchem, których przyczyn jest bardzo dużo. Jak wygląda ośrodek słuchu w mózgu/ Jak działa oraz jak dbać o niego, aby służył nam jak najdłużej, dowiesz się poniżej.


Menu:

Budowa ucha, czyli ośrodka słuchu

Wyobraźmy sobie, że tracimy jeden ze zmysłów. Zostajemy odcięci od świata z jednej strony. Trudno wyobrazić sobie takie życie. Dlatego powinniśmy dbać o nasz organizm i narządy zmysłów jak najlepiej, aby nie stracić orientacji w otaczającym nas świecie. Zmysłem, który przez wielu jest uważany za najważniejszy i niezbędny człowiekowi do funkcjonowania jest słuch. Właściwy narząd słuchu to ucho. Budowa narządu słuchu zaczyna się od jego wewnętrznej części i jest także zmysłem równowagi, który pozwala nam prawidłowo odbierać naszą pozycję w przestrzeni.

Układ słuchowy zazwyczaj dzieli się na trzy części:

  • Ucho zewnętrzne w którego skład wchodzi małżowina uszna oraz przewód słuchowy zewnętrzny.
  • Ucho środkowe, które buduje błona bębenkowa, kostki słuchowe, czyli młoteczek kowadełko oraz strzemiączko, oraz mięśnie douszne. Te mają za zadanie przewodzić dźwięk trafiający do ucha środkowego dalej.
  • I najbardziej tajemnicze, ucho wewnętrzne, którego główną częścią jest tak zwany ślimak. Nazwa pochodzi od jego kształtu. W jego środku mieści się narząd Cortiego zawierający komórki słuchowe. Te odbierają fale dźwiękowe docierające do ślimaka, które dostarcza przewód słuchowy wewnętrzny.

Jak działa nasz ośrodek słuchu?

Dźwięk, który słyszymy, dociera do nas na dwa sposoby: drogą powietrzną, czyli np. słowa lub drogą kostną drgania kości czaszki, które są bezpośrednio przekazywane do ślimaka.

Dźwięki z otoczenia trafiają do naszej małżowiny usznej. Potem przewodem słuchowym doprowadzane są do naszej błony bębenkowej, która dzięki swojej elastyczności i twardości zamienia fale dźwiękowe na drgania. Zaś te następnie odbierają kosteczki słuchowe. Ostatnia z nich, czyli strzemiączko wprawia w ruch płyn znajdujący się w uchu wewnętrznym. Ten ma za zadanie pobudzić komórki słuchowe znajdujące się w narządzie Cortiego. Komórki odbierają bodźce o różnych częstotliwościach, a ich samych jest ponad 15 tysięcy. Są ułożone według odbieranych tonów im bliżej strzemiączka, tym odbierane częstotliwości są wyższe. Zakres słuchu człowieka wynosi od 16Hz do 20000Hz. Dzięki elastycznemu połączeniu wszystkich narządów ucha możliwe jest odbieranie drgań o różnej głośności.

Pobudzane przez płyn rzęski słuchowe wytwarzają impulsy nerwowe, które kierowane są do nerwu słuchowego. Następnie nerw przekazuje informacje do mózgu, który odpowiednio interpretuje odebrane impulsy na dźwięki. Ośrodek słuchu znajduje się płacie skroniowym mózgu, dokładnie w tak zwanym ośrodku Wernickiego. Ta część ma za zadanie odróżniać głoski, wyrazy i zdania. Ponadto kieruje zmysłem czuciowym mowy.

Higiena narządu słuchu i zapobieganie

Higiena słuchu jest bardzo ważna. Przede wszystkim powinniśmy ograniczyć korzystanie ze słuchawek dousznych, które powodują, że nasza błona bębenkowa jest mniej elastyczna, przez co coraz mniej słyszymy. Najlepiej korzystać z głośnika bluetooth lub słuchawek nausznych, dzięki którym nasze ucho nie będzie narażone na zbyt mocne drgania. Powinniśmy także unikać zbyt głośnych długotrwałych dźwięków. Oczywiście nie jest zabronione chodzić na imprezy, ale gdy pracujemy w głośnym otoczeniu np. przy robotach drogowych lub budowlanych, warto nosić słuchawki, które wygłuszą dźwięki otoczenia do bezpieczniej głośności.

Tak zwany próg bólu, czyli częstotliwość, która może uszkodzić błonę bębenkową wynosi 140dB. Sam młot pneumatyczny oscyluje na 100dB, czyli granicy gdzie dźwięki stają się nie do zniesienia.

Podsumowanie

Oto kilka podstawowych informacji o jednym z najważniejszych zmysłów bardzo potrzebnym nam w codziennym życiu oraz samym układzie, którym jest ośrodek słuchu. Warto zastanowić się nad jego ochroną, gdyż z dnia na dzień słyszymy coraz mniej.

Bibliografia

  1. WYSOCKI, JAROSŁAW; SKARŻYŃSKI, HENRYK; KRASUCKI, KRZYSZTOF. Anatomia topograficzna ucha środkowego i wewnętrznego królika. Medycyna Weterynaryjna, 2007, 63.6: 731-5.
  2. Dąbrowski, Piotr, and Witold Szyfter. “Ostre zapalenie ucha środkowego–diagnostyka, profilaktyka i leczenie.” Przewodnik Lekarza/Guide for GPs 7.10 (2005): 30-37.

8 myśli nt. „Ośrodek słuchu u człowieka – budowa, funkcje, higiena

  1. ankowa

    Na co dzień pracuję z osobami głuchoniemymi i powiem Wam, że dopiero, gdy człowiek dłużej poprzebywa z takimi osobami okazuje się, jak warto doceniać swoje zdrowie! Na co dzień nie zwracamy na to uwagi, a postępujące głuchnięcie niestety potrafi doprowadzić do wykluczenia z normalnego życia społecznego. Niestety, ale tak jest.

  2. Aleks

    Cześć. Niestety mam dopiero 32 lata, ale mój słuch już niedomaga… Wydaje mi się, że odziedziczyłem to po rodzicach, taką szybką degradację słuchu. Ale z drugiej strony dużo zrobiły warunki w jakich pracowałem przez te 10 ostatnich lat…
    No i niedługo czeka mnie wizyta u lekarza, żeby dobrać odpowiedni aparat słuchowy. Jestem przerażony. Stary chłop ze mnie, a jednak strach przed tym, że ludzie będą na to zwracali uwagę jest ogromny. A na zaawansowane operacje, czy wszczepiani implantów mnie nie stać…

    1. love

      ALEKS – wiem, że wybór aparatu to bardzo indywidualna sprawa, ale zostawiam tutaj link do innego artykułu https://sluchowy.pl/aparaty-sluchowe-ranking-polecanych/ nie wiem, czy widziałeś go już. Może w jakiś sposób ten ranking Ci sie przyda. Mi na pewno nieco pomógł, gdy stanęłam przed tym samym wyborem.
      I ku pokrzepieniu dodam, żebyś się KOMPLETNIE NIE PRZEJMOWAŁ TYM, CO LUDZIE PIERDZIELĄ! Ważny jest Twój komfort, zaufaj mi!

      1. Tom.K

        Popieram koleżankę wyżej. Dodałbym jeszcze, że jest sporo wzmacniaczy, które mają naprawdę niewygórowaną cenę a przy tym poprawiają słyszenie. Jeśli naprawdę czujesz się skołowany ilością aparatów i wyborem, to spójrz na pierwsz wzmacniacz z brzegu – https://hearing-aid.pl/. Nawet wprowadzili ostatnio nowsze model, bodajże X3600.

  3. Kellie

    Jakiego laryngologa polecicie w Warszawie? Najlepiej specjalizującego się w leczeniu słuchu u dzieci. Z góry dziękuję.

    1. Natalia W

      Kellie – poszukaj sobie na znanym lekarzu. Tam w większości są jakieś opinie prawdziwych ludzi, dlatego zawsze ufam temu portalowi, gdy nie wiem do jakiego specjalisty się wybrać.

  4. julia

    Nie wiem już co zrobić, żeby wpoić moim dzieciakom, że używanie tych dousznych słuchawek jest bardzo dla słuchu niebezpieczne! W ogóle mnie nie chcą słuchać na ten temat… A potem na starość to będą głuche jak pień!

  5. ex

    Mnie zawsze zastanawia, co też takiego skusiło ludzi do ciągłego używania patyczków do czyszczenia uszu. Przecież tyle ludzi nie potrafi ich używać, i jest wiele przypadków, w którym ktoś sobie coś przez nie uszkodził. Zdecydowanie lepiej zainwestować w dobry preparat do przemywania uszu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

÷ one = three