Leczenie i lekarz od słuchu – informacje, które warto znać

Jakie lekarz od słuchu leczy zaburzenia słuchowe?

Pogorszenie słyszenia jest powszechnym problemem ludzi na całym świecie. Ubytki słuchu, poza tym, że mogą być wrodzone lub nabyte, np. na skutek powikłań, często też powstają na własne życzenie. Wynikają one coraz częściej z nieprawidłowego trybu życia i narażenia narządu słuchu na odbiór zbyt wysokich dźwięków. Objawy zaburzenia w wielu przypadkach są lekceważone. Ludzie zgłaszają się do lekarzy za późno – zazwyczaj wtedy, gdy schorzenie osiągnie zaawansowane stadium. Jak zapobiec pogorszeniu słuchu – domowymi sposobami czy profilaktycznym leczeniem?
Menu:

Wizyta u lekarza od słuchu a dobra profilaktyka

Nie należy lekceważyć występowania pierwszych objawów problemów ze słuchem. Najczęściej są wśród nich: ból głowy i uszu, szum w uszach, pogorszenie słyszenia. Narząd słuchu jest bardzo wrażliwy, dlatego trzeba pamiętać o tym, aby w przypadku pojawienia się dolegliwości – skonsultować się z lekarzem. Sprawdzenie słuchu pozwoli wykryć lub wykluczyć wadę i w pierwszym przypadku – zastosować leczenie. W zależności od zaawansowania schorzenia można zastosować kurację lekami: tabletkami, kroplami, profilaktykę przy użyciu aparatu słuchowego, a w najpoważniejszych przypadkach – operację.

Leczenie słuchu – kiedy i jakie?

Zaburzenia słuchu, które powodują pogorszenie słyszenia, są różne, dlatego w przypadku występowania pierwszych objawów, należy sprawdzić słuch u lekarza, który wykona badania i dobierze odpowiedni sposób leczenia. Wyróżnia się: leczenie zapobiegawcze, alergiczne, farmakologiczne, z wykorzystaniem urządzeń wspomagających i operacyjne.

Leczenie zapobiegawcze i przeciwalergiczne

Forma zapobiegawcza leczenia stosowana jest w przypadku infekcji w narządzie słuchu, która objawia się nagromadzeniem płynu w jamie bębenkowej. Profilaktyka polega na przedmuchiwaniu trąbek słuchowych. Pogorszenie słuchu mogą wywołać także alergeny, w takiej sytuacji stosuje się leki działające przeciwalergicznie.

Leczenie farmakologiczne

Wiąże się z silnym bólem wewnątrz narządu słuchu – zapalenie ucha. W przypadku tego schorzenia choremu przypisuje się tabletki i krople o działaniu antybakteryjnym i antywirusowym. Jeżeli stan jest zaawansowany, przyjmowane leki, stanowią antybiotyki.

Aparat słuchowy

Zaleca się go w każdym wieku, w przypadku pogorszenia słyszenia. Aparat słuchowy umożliwia osobom, borykającym się z problemem słuchu funkcjonować w życiu codziennym, bez uczucia dyskomfortu. Działanie urządzenia polega na wzmacnianiu odbieranego dźwięku, co znacznie ułatwia komunikację. Ilość aparatów słuchowych na rynku jest bardzo duża – starsze technologicznie wersje stale zastępują nowe, wzbogacone o dodatkowe funkcje. Leczenie słuchu przy zastosowaniu urządzenia znacznie polepsza jakość życia.

Wybierając, aparat słuchowy należy skonsultować się z lekarzem od słuchu, który dobierze odpowiedni model do wady. Decydując się na zakup urządzenia, trzeba zachować ostrożność, gdyż cena produktu nie zawsze jest adekwatna do jego jakości. Specjaliści polecają, dostępny na rynku aparat słuchowy HEARING AID X3600, który gwarantuje czysty i wzmocniony dźwięk. Z opinii ekspertów wynika, że urządzenie jest skuteczne, a obietnice producentów – mają odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Domowe sposoby na poprawę słuchu

domowe sposoby na leczenie słuchu

Wzbogać codzienny jadłospis o te minerały 

Szum w uszach powoduje dyskomfort i pogorszenie słuchu. Czasami jego przyczyną jest niedobór minerałów, przede wszystkim: cynku, magnezu i potasu. Dzięki zwiększeniu ich ilości w diecie masz szansę zmniejszyć objawy szumu w uszach. Produkty, w których znajdziesz cynk to, np. ciemne pieczywo, kasza gryczana, żółte sery, suche nasiona roślin strączkowych. Magnez jest składnikiem kakao, serów, jogurtów naturalnych, kefirów oraz ryb. Potas natomiast występuje we wszystkich produktach, poza cukrami i tłuszczami. Wymienione pierwiastki znajdziesz także w postaci suplementów diety, które można nabyć w aptekach i sklepach zielarskich. Na poprawę słuchu wpływają: witamina C i A, dlatego warto wykorzystać je w domowej kuracji. Pierwsza – poprawia krążenie, druga – chroni przewody słuchowe. Wymienione minerały i witaminy należy zwiększać w codziennych posiłkach, natomiast cukry i tłuszcze – ograniczać.

Forma domowego leczenia narządu słuchu zależy od schorzenia i objawów. W przypadku przewiania ucha, które także pogarsza jakość słyszenia, chory może podjąć leczenie słuchu poprzez ciepłe kąpiele, rozgrzewające okłady i naturalne napary. Jeżeli próba poprawy słuchu „na własną rękę” nie jest skuteczna, należy skonsultować się z lekarzem – specjalistą od słuchu.

Bibliografia

  1. Mitrinowicz-Modrzejewska, Aleksandra. Fizjologia i patologia głosu, słuchu i mowy: rozpoznawanie, leczenie i rehabilitacja. Państwowy Zakład Wydawn. Lekarskich, 1963.
  2. Jadczak, Marcin, et al. “Ocena wyników leczenia nagłej głuchoty idiopatycznej z zastosowaniem terapii tlenem hiperbarycznym.” Otolaryngologia Polska 61.5 (2007): 887-891.
  3. Mielczarek, Marzena, Wiesław Konopka, and Jurek Olszewski. “Hydrotransmisyjna elektrostymulacja narządu słuchu w leczeniu szumów usznych.” Otolaryngologia Polska 61.5 (2007): 902-904.

7 myśli nt. „Leczenie i lekarz od słuchu – informacje, które warto znać

  1. bitman

    Cześć! Mam dopiero 28 lat, ale niestety już czuję, że mój słuch się pogarsza. :/ Podejrzewam, że to od słuchawek dousznych. Niby przestałem ich używać, ale nadal mam jakieś dziwne szumy w uszach. Czy w tym wieku wzmacniacz słuchu byłby ok?

    1. Krystian

      do Bitman – w tym wieku to nie żaden wstyd używać wzmacniaczy słuchu/aparatów słuchowych. Pytanie, czy naprawdę go potrzebujesz, bo mogą Ci te szumy równie dobrze same ustąpić… Po prostu wybierz się do lekarza.

      1. bitman

        dzięki ziomeczku. Faktycznie, głupek ze mnie – zamiast zapisać się do specjalisty to zawracam tu głowę.
        PS. Ciekawe, ze teraz te aparaty są powszechniejsze… Kiedyś to tylko stare dziadki takie nosiły. 😛

  2. Mariusz Olsztyn

    Do tej pory używałem aparatu Audibel model Start i1000. Naprawdę spełniał wszystkie moje wymagania, a przy tym nie był drogi. Zastanawiam jest jednak, czy nie przetestować innego aparatu słuchowego. Nie słyszałem o tym HEARING AID X3600, czy to jakaś nowość na rynku?

    1. kamil31_uk

      Firma Audibel jest naprawdę porządna. A co do HEARING AID X3600 to udało mi się znaleźć stronę, na której jest trochę informacji. Może zostawię odnośnik, bo strona jest obszerna: https://hearing-aid.pl/. Ciekawe jak ta czystość dźwięku faktycznie wypada.

  3. sant

    Z tymi domowymi sposobami to bym uważał! Para-nauka jest w obecnych czasach bardzo niebezpiecznym rozwiązaniem, zwłaszcza, gdy wiąże się z para-medycyną. Radzę korzystać z wszystkiego roztropnie i pod bacznym i czujnym okiem lekarza.

  4. sławek

    Z doświadczenia wiem, że jak podejrzewasz u siebie problemy ze słuchem, a do wizyty lekarskiej są np. długie miesiące to warto, naprawdę warto skorzystać ze wzmacniacza słuchu. Nie jest drogi, ale pomaga jak proteza na co dzień. Możecie z nim normalnie funkcjonować a powinno to załatwić wszystkie sprawy, wizyty czy badania. Komfort życia rośnie o wiele bardziej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × = six