Aparaty słuchowe – jak je odpowiednio dobrać?

jaki aparat słuchowy wybrać?

Niedosłuch jest schorzeniem, które często wymaga profilaktyki w postaci zastosowania aparatu słuchowego. Problem z odbiorem dźwięków mają zarówno dzieci, jak i dorośli. Najczęściej jednak dotyczy on seniorów, którzy wraz z wiekiem tracą pełną zdolność słuchową. Osoby, które zdecydowane są na zakup aparatu słuchowego, mają trudność w wyborze urządzenia, dlatego zwracają się do specjalistów oraz wspierają się opinią innych, w celu odpowiedzi na pytanie: jak dobrać aparat słuchowy? W artykule szczegółowo rozwiniemy te kwestie i doradzimy jak odpowiednio dobrać model aparatu.

Doborów aparatów słuchowych a wiek osoby

Duża dostępność aparatów słuchowych, skutkuje dezorientacją – osoby z problemem słuchu nie wiedzą, które urządzenie będzie dla nich odpowiednie. Czynniki, które mają wpływ na dobór aparatu słuchowego, to wiek przyszłego użytkownika oraz wada słuchu, którą posiada. Inne wymagania urządzenie musi spełniać w odniesieniu do dziecka oraz osoby starszej. W obu przypadkach bardzo ważna jest budowa aparatu słuchowego oraz jego funkcje.

Aparat słuchowy dla dziecka i młodzieży

jaki aparat słuchowy dla dziecka

Prawidłowe słyszenie u dziecka jest konieczne do wykształcenia zdolności mowy. Niedosłuch, który dotyczy najmłodszych, niweluje aparat słuchowy – zwiększa zdolność słyszenia i w średnio-zaawansowanym niedosłuchu umożliwia uchwycenie niemal pełnego dźwięku. Aparat słuchowy dla dziecka musi dawać mu możliwie jak największy komfort słyszenia. W tym celu wykonuje się badania, które określają poziom ułomności słuchowej malca. Dziecko musi dobrze czuć się, nosząc urządzenie – ważne jest sprawdzenie, jak reaguje na odbiór dźwięków za pomocą aparatu słuchowego. Najmłodsi posiadają bardzo dużą plastyczność małżowiny usznej, dlatego istotną rolę odgrywa budowa aparatu słuchowego – urządzenie powinno być możliwie jak najmniejsza, aby nie powodować odkształceń ucha. Jego rozmiar zależy jednak od wielkości wady, dlatego czasami dobór małego aparatu słuchowego w konkretnym przypadku jest niemożliwy. Wygląd urządzenia wpływa też na poczucie komfortu dziecka – duża widoczność aparatu słuchowego, może wywoływać uczucie zawstydzenia w środowisku innych, zdrowych dzieci.

Aparat słuchowy dla seniora i osoby starszej

Jaki aparat słuchowy dla seniora?

Starzenie się ludzkiego organizmu, często wiąże się z wyodrębnieniem niedosłuchu, wynikającym z uszkodzenia ucha wewnętrznego. W przypadku występowania tej dolegliwości senior ma problem z odbiorem wysokich częstotliwości. Funkcja aparatu słuchowego u osób starszych jest nieco inna niż u dzieci. U najmłodszych wiąże się z wykształceniem mowy, a u seniorów – jej nierozumieniem. Osoba w podeszłym wieku, która cierpi na niedosłuch – ma problem z odbiorem treści – nie słyszy w pełni tego, co się do niej mówi. Bardzo często seniorzy, zarówno w rozmowach publicznych, jak i prywatnych proszą o powtórzenie wypowiedzianej frazy, co wywołuje w nich skrępowanie.

Aparat słuchowy – opinie specjalistów są jednoznaczne

Aparaty słuchowe odgrywają istotną rolę w ich przypadku – umożliwiają normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Dzięki urządzeniu osoby starsze mogą swobodnie się komunikować z otoczeniem. Odpowiadając na pytanie, jaki aparat słuchowy wybrać dla osoby starszej?, należy wziąć pod uwagę wygodę oraz komfort użytkowania urządzenia. Duże znaczenie odgrywa budowa aparatu słuchowego – dla dzieci w trakcie rozwoju im mniejszy, tym lepszy, natomiast zasada ta niekoniecznie działa w przypadku osób starszych. Wielkość musi być dostosowana do zdolności manualnych chorego – seniorzy mogą mieć problem z obsługą małej wielkości urządzenia.

Osoba starsza nie powinna sama dokonywać decyzji w wyborze aparatu słuchowego, a zasięgnąć opinii specjalisty, który wskaże model odpowiedni do jego wady oraz pozostałych czynników, wśród których może być, np. inna choroba. Aparat słuchowy dla seniora musi być dostosowany do problemu narządu słuchu, co często wiąże się z zastosowaniem zaawansowanego technologicznie urządzenia. Z tego względu istotne jest, aby budowa aparatu słuchowego, umożliwiała jego łatwą obsługę. Aparat słuchowy, który cieszy się dobrą opinią wśród seniorów, to HEARING AID X3600. Użytkownicy doceniają jego działanie, które zapewnia czysty oraz wyraźniejszy odbiór mowy.

Możesz zostawić odpowiedź, lub trackback ze swojej strony.

6 komentarzy to “Aparaty słuchowe – jak je odpowiednio dobrać?”

 1. Maurycy Sobczak napisał(a):

  Niestety czasami spotykamy się z takimi sytuacjami, jak ja – że nic już nie można zrobić nawet kosztownej operacji. Na szczęście dzisiejsza technologia stoi na bardzo wysokim poziomie – więc po prostu sięgajcie jak najszybciej możecie po aparaty słuchowe. Bo na pytanie “Czy warto?” jest tylko jedna racjonalna odpowiedź. “Warto”.

 2. Janusz Adamczyk napisał(a):

  A jakiego Pan używa aparatu słuchowego? Mój obecny już jest na końcówce swojej wytrzymałości i bardzo się zastanawiam nad zmianą, a chyba wypadałoby zrobić to szybciej niż później, zwłaszcza, że nie wyobrażam sobie żyć przez 2-3 tygodnie czekając na przesyłkę i nie dosłysząc.

 3. Maurycy Sobczak napisał(a):

  Ja obecnie korzystam z aparatu słuchowego Hearing Aid X3600. Prosty, relatywnie tani, skuteczny, praktyczny. Posiada te wszystkie cechy, które akurat mi były potrzebne – a nawet jeżeli jakimś cudem się zepsuje, jest wystarczająca mi gwarancja a do tego w cenie normalnego “korporacyjnego” aparatu słuchowego – mógłbym kupić kilka Hearing Aid X3600. Stąd ten mój wybór.

 4. Jadwiga Wysocka napisał(a):

  Bardzo przemyślany wybór. Zaprawdę.

 5. Maryla Czarnecka napisał(a):

  Młodzież i osoby starsze mają największe zapotrzebowanie na tego typu produkty. O ile regeneracja wśród tych pierwszych jest jeszcze możliwa, to nie można ich zostawić na “pastwę losu”. Coś się dzieje, trzeba robić! Zresztą, emeryci mają niewiele gorzej, bo tak jak w przypadku dzieci i młodzieży – potencjalne problemy są niezwykłe i nie są codziennością, to zwracamy na nie większą uwagę. A przecież u osób starszych postepująca degeneracja jest czymś, czego powinniśmy się spodziewać i nawet się spodziewamy, chociaż przez przyzwyczajenie do tego poświęcamy im mniej uwagi i naszej koncentracji. Także – pracujmy nad tym!

 6. Apolonia Walczak napisał(a):

  U mnie ostatnio dziadkowie mieli mocne problemy. Tzn. spodziewaliśmy się, że to w końcu nastąpi – a gdy nastąpiło, lekarz powiedział jedno; nic się już nie da zrobić na kanwie medycznej. Na szczęście mogliśmy kupić Hearing Aid X3600.

Zostaw komentarz

Strona powstała dzięki WordPress